Mieszkańcy regionu chcą znać gęstość swoich kości

2 kwietnia 2015
shutterstock_114189160-1200x800.jpg

Już ponad 14 tysięcy pacjentów skorzystało z badania densytometrycznego w Zespole Przychodni Specjalistycznych. Warto zaznaczyć, że aparat znajdujący się w pracowni przy ul. Mostowej 6 w Tarnowie jest jedynym takim urządzeniem w mieście. Densytometr służy do pomiaru gęstości minerałów tkanki kostnej, a co za tym idzie diagnozowania osteoporozy.

– Najczęściej wykonujemy badania kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego lub szyjki kości udowej, coraz rzadziej z przedramienia. Diagnostyka przy użyciu densytometru jest całkowicie nieinwazyjna, a skanowanie ciała trwa zaledwie 40-50 sekund. Do badania nie trzeba się rozbierać, należy tylko pamiętać o usunięciu metalowych przedmiotów, które mogą zafałszować wynik – tłumaczy Tomasz Bogusz, który wykonuje densytometrię w ZPS.

Głównie trafiają do niego pacjenci z poradni reumatologicznych, ortopedycznych, chirurgicznych, aczkolwiek rosnącą popularnością cieszą się prywatne badania, w cenie 55 zł lub 90 zł, gdy chcemy kompleksowo sprawdzić gęstość naszych kości, skanując zarówno kręgosłup lędźwiowo-krzyżowy, jak i szyjkę kości udowej (po 65. roku zaleca się badania z szyjki z uwagi na duże zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa).

– Przy okazji warto podkreślić, że badanie jest bardzo bezpieczne, ponieważ sprzęt emituje minimalną dawkę promieniowania, mniejszą niż podczas międzykontynentalnego lotu samolotem – dodaje Tomasz Bogusz.

Z pomiaru gęstości kości powinny przede wszystkim skorzystać kobiety po menopauzie, osoby w każdym w wieku po złamaniu kości, ludzie, którzy ukończyli 65. rok życia i narażeni na czynniki ryzyka, czyli m.in. występowanie osteoporozy w rodzinie, wątła budowa ciała, nietolerancja mleka, nałogi.

Zespół Przychodni Specjalistyczych w Tarnowie
Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
ul. Mostowa 6
33-100 Tarnów

NIP: 8733250820
REGON: 851800010

Wykonanie: Satis.net.pl . 2017. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Czytanie treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support