Mieszkańcy regionu chcą znać gęstość swoich kości

2 kwietnia 2015
shutterstock_114189160-1200x800.jpg

Już ponad 14 tysięcy pacjentów skorzystało z badania densytometrycznego w Zespole Przychodni Specjalistycznych. Warto zaznaczyć, że aparat znajdujący się w pracowni przy ul. Mostowej 6 w Tarnowie jest jedynym takim urządzeniem w mieście. Densytometr służy do pomiaru gęstości minerałów tkanki kostnej, a co za tym idzie diagnozowania osteoporozy.

– Najczęściej wykonujemy badania kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego lub szyjki kości udowej, coraz rzadziej z przedramienia. Diagnostyka przy użyciu densytometru jest całkowicie nieinwazyjna, a skanowanie ciała trwa zaledwie 40-50 sekund. Do badania nie trzeba się rozbierać, należy tylko pamiętać o usunięciu metalowych przedmiotów, które mogą zafałszować wynik – tłumaczy Tomasz Bogusz, który wykonuje densytometrię w ZPS.

Głównie trafiają do niego pacjenci z poradni reumatologicznych, ortopedycznych, chirurgicznych, aczkolwiek rosnącą popularnością cieszą się prywatne badania, w cenie 55 zł lub 90 zł, gdy chcemy kompleksowo sprawdzić gęstość naszych kości, skanując zarówno kręgosłup lędźwiowo-krzyżowy, jak i szyjkę kości udowej (po 65. roku zaleca się badania z szyjki z uwagi na duże zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa).

– Przy okazji warto podkreślić, że badanie jest bardzo bezpieczne, ponieważ sprzęt emituje minimalną dawkę promieniowania, mniejszą niż podczas międzykontynentalnego lotu samolotem – dodaje Tomasz Bogusz.

Z pomiaru gęstości kości powinny przede wszystkim skorzystać kobiety po menopauzie, osoby w każdym w wieku po złamaniu kości, ludzie, którzy ukończyli 65. rok życia i narażeni na czynniki ryzyka, czyli m.in. występowanie osteoporozy w rodzinie, wątła budowa ciała, nietolerancja mleka, nałogi.

Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie
Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
ul. Mostowa 6
33-100 Tarnów

NIP: 8733250820
REGON: 851800010

Wykonanie: Satis.net.pl . 2017. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako “RODO”, lub “Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywa. W zakładce RODO znajdziesz pełną informacje na ten temat.

Czytanie treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support