Zespół Przychodni Specjalistycznych SP ZOZ w Tarnowie.

Mistrzowie ortografii z ZPS

Dwuosobowa drużyna Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie zwyciężyła w VIII Tarnowskim Turnieju Ortograficznym „O Puchar Prezydenta Miasta Tarnowa”. W Zespole Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie rywalizowało w sumie 9 drużyn. Dorota Sajdak i Tomasz Bogusz z ZPS o dwa punkty wyprzedzili reprezentantki Przedszkola Niepublicznego Ochronka św. Rodziny oraz o 3 punkty studentki PWSZ i ekipę policji.

Dorota Sajdak z Sekcji ds. Organizacji, Nadzoru i Rozliczeń Usług Medycznych oraz Tomasz Bogusz z Pracowni Densytometrycznej byli przygotowani na zaciętą rywalizację. Udział w turnieju poprzedziło odświeżenie wiedzy. Wybór drużyny ZPS nie był dziełem przypadku. – Od dziecka uwielbiałem lekcje języka polskiego. Matura była zdana na piątkę, natomiast z egzaminu pisemnego byłem zwolniony. Do dziś pozostało mi zamiłowanie do polonistyki – tłumaczy Tomasz Bogusz. – Z ortografią mam do czynienia na co dzień – dodaje Dorota Sajdak.  – Walczymy o pierwsze miejsce – zapewniali reprezentanci ZPS tuż przed startem.

Jak się okazało, nie były to słowa rzucone na wiatr. Turniej podzielono na cztery rundy. Na początek uczestnicy musieli się zmierzyć ze słówkami, które przygotował językoznawca prof. dr hab. Bogusław Dunaj.

– Zawodnicy mogą spodziewać się dobrej zabawy, a także licznych pułapek opracowanych przez profesora – mówiła Alicja Czerwińska-Franek, organizatorka dyktanda i wicedyrektor ZSEO.

Rzęsorek rzeczek, Rzeżewo-Morzyce – oto przykłady wyzwań, jakie czekały w turnieju opartego w tym roku o tematykę kulinarną. Dorota Sajdak i Tomasz Bogusz świetnie sobie poradzili również z wypisaniem słonych i kwaśnych produktów spożywczych (każda nazwa musiała zawierać pułapkę ortograficzną) oraz z pytaniami ze strony konkurencji, zaskakując rywali m.in. wyrazem chyży.

O zwycięstwie drużyny ZPS przesądził komplet punktów w ostatniej konkurencji, polegającej na stworzeniu hasła reklamującego potrawę, jakiej nie powinno zabraknąć na branżowej imprezie.

– Wielkie uznanie dla tych, którzy wykazali się poczuciem humoru i połączeniem umiejętności z zabawą. Charakterystyczną cechą turnieju jest świetna atmosfera – powiedziała Krystyna Latała, pełnomocnik prezydenta Tarnowa ds. kultury.