Zespół Przychodni Specjalistycznych SP ZOZ w Tarnowie.

Pracownia Elektrofizjologii – EEG

Dział Diagnostyki Medycznej
ul. Mostowa 6 (I piętro)
33-100 Tarnów
tel. (14) 63 24 221

Kierownik – mgr Beata Holik – Januś

Godziny pracy:

Poniedziałek: 07:00 – 14:00
Wtorek: 08:00 – 14:00
Środa: 07:00 – 14:00
Czwartek: 07:00 – 15:20
Piątek: 07:00 – 14:00

Badanie EEG jest badaniem czynności mózgu, które przeprowadza się za pomocą aparatu nazywanego Elektroencefalografem. W czasie badania na skórze głowy pacjenta rozmieszcza się elektrody, które są połączone kablami ze wzmacniaczem i urządzeniem nagrywającym. Urządzenie nagrywające przetwarza impulsy elektryczne na serię linii falistych, które następnie są zapisywane w specjalnym programie komputerowym i mogą być wydrukowane na papierze  Aparat ten zapisuje zmiany elektryczne, które powstają w milionach komórek nerwowych mózgu. Taki zapis wskazuje przyczynę dolegliwości. Rozkład przestrzenny fal, ich ciągłość, kształt, charakter, czas trwania, częstotliwość i natężenie opisuje lekarz-porównuje dane pracy mózgu z odpowiednimi normami dla wieku i stanu fizjologicznego. Badanie nie jest bolesne, nie jest szkodliwe, bowiem w czasie badania zapisuje się wyłącznie czynność mózgu podobnie jak w czasie EKG zapisuje się czynność serca.

Przebieg badania

Badanie EEG, wykonywane przy pomocy komputera, prowadzi technik EEG, zapis zaś ocenia lekarz specjalista. Technik zakłada na głowę badanego specjalny czepek z elektrodami. Na skórę głowy w miejscu ułożenia elektrod wciska się  małą ilość żelu dla utrzymania elektrod w odpowiednich miejscach. Następnie badany kładzie się na lóżko. Badanie EEG trwa zazwyczaj około 45 minut, w tym samo badanie około 30 minut, a przygotowanie do badania około 15 minut.

Badanie w czuwaniu

Badany leży spokojnie, nie napina mięśni, nie rusza się, nie mówi podczas badania, gdyż takie zachowanie mogłoby zniekształcić zapis EEG. Badający wydaje kilka razy proste polecenia, jak na przykład: „proszę otworzyć lub zamknąć oczy, oddychać głęboko lub oddychać normalnie”. W innej części badania dla oceny wrażliwości na światło podawane są przez kilka minut błyski świetlne przy oczach zamkniętych, niekiedy przedstawione są dodatkowe wzorce geometryczne takie jak: paski, kratki i szachownice.

Badanie we śnie

U małych dzieci, niespokojnych lub u dorosłych (jeśli wymaga tego sytuacja np. objawy występują we śnie lub lekarz tak zadecyduje), badanie przeprowadzane jest we śnie spontanicznym bez zastosowania jakichkolwiek leków w celu wywołania snu. Aby badany zasnął w pracowni, należy przygotować się do snu: umówić się na badania o takiej porze, kiedy dziecko zwykle zasypia w domu, zastosować wybudzenie w nocy i następnie nie pozwolić zasnąć do czasu badania.

Rekomendujemy zastosowanie następujących praktycznych metod:

Przygotowanie do badania

W ciągu 24 godzin poprzedzających badanie nie powinno się przyjmować leków pobudzających lub hamujących ośrodkowy układ nerwowy. Przed badaniem nie należy pić napojów alkoholowych lub zawierających kofeinę (mocna kawa, Coca-Cola, mocna herbata). Na badanie należy przyjść po spożyciu lekkiego posiłku, aby nie występowały spadki poziomu cukru we krwi. Przed badaniem należy umyć włosy. Nie wolno stosować lakierów do włosów, żeli i kremów do układania fryzury. Na badanie pacjent powinien przyjść wypoczęty i wyspany. Koniecznie zastosować się do wskazówek lekarza prowadzącego.