Przyjazne i twórcze miejsce walki z depresją

26 sierpnia 2015
depresja-1200x800.png

W świadomości Polaków nadal istnieją stereotypy dotyczące chorób psychicznych i ich leczenia. Tymczasem terapia wygląda zazwyczaj zgoła inaczej niż w wyobrażeniach. Doskonałym tego przykładem jest Oddział Dzienny Psychiatrii Ogólnej w Zespole Przychodni Specjalistycznych. Przy ulicy Mostowej 6 w Tarnowie od poniedziałku do piątku odbywają się spotkania, dzięki którym pacjenci nie tylko mogą normalnie funkcjonować w społeczeństwie, ale i odnajdują w sobie nowe pasje.

Oddział posiada 20 miejsc. Terapia trwa 3 miesiące, czyli 60 dni roboczych. Najczęściej ze wsparcia korzystają osoby z nerwicami, depresją czy schizofrenią.

– Nie leczymy uzależnień. Nasz oddział nie jest również przeznaczony dla ludzi z upośledzeniem umysłowym, co jest związane ze specyfiką terapii. Stosujemy różne metody: leczenia farmakologicznego, codziennej terapii grupowej podczas zajęć prowadzonych przez psychologa oraz indywidualne wizyty. Raz w tygodniu pacjent rozmawia ze specjalistą o sprawach, które może poruszyć tylko w cztery oczy – tłumaczy lek. med. Marcin Bardel, kierujący oddziałem od 5 lat.

Różnica pomiędzy oddziałem dziennym a placówką leczniczą zamkniętą jest taka, że pacjent trafia tutaj z własnej woli. – Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z istnienia tego oddziału. Często dowiadują o się nim po rekomendacji ze strony naszych pacjentów – dodaje Marcin Bardel.

Dzięki terapii niektórzy pacjenci wracają na rynek pracy, inni nie trafiają do zakładów zamkniętych, chociaż wcześniej, cyklicznie następowała taka konieczność. Doktor Bardel podkreśla, że przy ul. Mostowej panuje rodzinna i przyjazna atmosfera, a z chorymi pracuje dwóch psychiatrów, dwóch psychologów, pielęgniarka i terapeuta zajęciowy. Nie brakuje też stażystów.

– Oferujemy różnorodne metody leczenia. W okresie depresji jesienno-zimowej można skorzystać z lampy do fototerapii. 30-minutowa kuracja pobudza mózg jak światło słoneczne. Mamy również pokój do relaksacji z dwoma fotelami z funkcją masażu oraz stosujemy relaksację z aromaterapią. Na przykład włączamy muzykę z odgłosami lasu i uwalniamy adekwatne do tego olejki zapachowe – tłumaczy Marcin Bardel.

Pacjenci rozwijają także zdolności manualne. Na korytarzach i w salach oddziału zobaczymy wiele niezwykłych prac, wykonanych techniką malarską, haftu czy decoupage. – Jedna z naszych pacjentek odkryła w sobie umiejętności malarskie i dziś sprzedaje swoje obrazy – wspomina kierownik oddziału.

Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie
Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
ul. Mostowa 6
33-100 Tarnów

NIP: 8733250820
REGON: 851800010

Wykonanie: Satis.net.pl . 2017. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako “RODO”, lub “Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywa. W zakładce RODO znajdziesz pełną informacje na ten temat.

Czytanie treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support