Sposoby na zapobieganie i walkę z grypą

4 marca 2015
shutterstock_157746134-1200x800.jpg

– To trudny okres zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. Ten sezon wyjątkowo obfituje w infekcje, które bardzo łatwo się rozprzestrzeniają i trudno leczą. Bywa tak, że jedna infekcja się kończy, a kolejna zaczyna – mówi lek. med. Katarzyna Primowicz-Niczyporuk, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii pracująca w Poradni Lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie.

Jak nie dać się grypie? Oto garść przydatnych porad.

  1. Szczepienia.

Najlepszym okresem na zaszczepienie się przeciw grypie jest późna jesień. Osoby, które chcą teraz skorzystać z tego rozwiązania powinny pamiętać, że szczepionka będzie skuteczna dopiero po pewnym czasie od wykonania szczepienia. – Jestem wielką zwolenniczką szczepień. Zwłaszcza w przypadku osób starszych, cierpiących na inne schorzenia. Szczepionka łagodzi przebieg infekcji wirusowej, eliminuje powikłania – tłumaczy lek. med. Katarzyna Primowicz-Niczyporuk. Szczepionkę na grypę można samodzielnie zakupić w aptece i podejść do gabinetu zabiegowego na I piętrze w ZPS w celu jej podania. Należy posiadać zaświadczenie od lekarza potwierdzające, że stan zdrowia pozwala na podanie szczepionki w danym dniu.

  1. Profilaktyka.

Nie unikajmy codziennych, przynajmniej godzinnych spacerów. Ubierajmy się ciepło, ale nie zbyt ciepło, żeby uniknąć przegrzania. Wietrzmy mieszkania i w miarę możliwości unikajmy dużych skupisk ludzkich. – Warto skorzystać z naturalnych sposobów, jak czosnek czy herbata z miodem i cytryną, na przykład po to, aby się rozgrzać po spacerze – dodaje lek. med. Katarzyna Primowicz-Niczyporuk.

  1. Leczenie objawów.

– Polecam rekonwalescencję „na leżąco”. Czujemy, że grypa atakuje? Połóżmy się, wypoćmy i pamiętajmy o spożywaniu dużej ilości płynów. Wsparciem w walce z chorobą będą leki bez recepty zawierające witaminę C z rutyną – mówi lek. med. Katarzyna Primowicz-Niczyporuk. W przypadku gorączki należy zastosować leki objawowe. Jeżeli po kilku dniach nie poczujemy poprawy, a objawy wręcz nasilą się, wówczas trzeba odwiedzić lekarza.

  1. Grypy nie wolno lekceważyć.

Nieleczona grypa grozi ciężkimi powikłaniami. Począwszy od zapaleń oskrzeli czy płuc, po zapalenie mięśnia sercowego i dużą niewydolność krążenia. Lekceważona grypa grozi leczeniem szpitalnym.

Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie
Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
ul. Mostowa 6
33-100 Tarnów

NIP: 8733250820
REGON: 851800010
BDO 000034332

2017 © - Zespół Przychodni Specjalistycznych Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Satis.net.pl

Od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywa. W zakładce RODO znajdziesz pełną informacje na ten temat.

Czytanie treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support