Sprawdź, jak pokonać depresję

6 kwietnia 2017
depresja-1200x800.png

Już jutro, czyli w piątek, 7 kwietnia będziemy obchodzić Światowy Dzień Zdrowia, którego tematem przewodnim tym razem jest depresja. Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie przyłączył się do inicjatywy. Poniżej prezentujemy artykuł, który opracował lek. Marcin Bardel, kierownik Oddziału Psychiatrycznego Dziennego Ogólnego w ZPS.

Czym jest depresja?

Depresja jest chorobą, polegającą na głębokim i długo utrzymującym się smutku, przygnębieniu, rezygnacji. Sam smutek to tylko jeden z wielu objawów, składających się na obraz depresji. Zazwyczaj razem ze smutkiem występuje:

  • utrata zainteresowań: chory nie znajduje w niczym przyjemności, nic go nie cieszy. Porzuca dawne zainteresowania, nie zajmuje się tym, co dotychczas lubił robić.
  • brak energii: chory jest osłabiony, mało aktywny, zmęczony. Wolno mówi i porusza się, codzienne czynności zajmują mu wiele czasu. Zadań wymagających większego wysiłku (np. posprzątanie domu, ugotowanie obiadu) w ogóle nie jest w stanie wykonać.
  • lęk: chory ma poczucie zagrożenia z niewiadomego źródła, dokucza mu niepokój, napięcie, oczekiwanie na najgorsze. Obawia się przyszłości, jest pełen pesymizmu.
  • poczucie winy i niska samoocena: chory uważa się za nieudacznika, surowo ocenia siebie, czuje, że z niczym sobie nie poradzi, nie podoła obowiązkom
  • problemy ze snem: u chorego występuje bezsenność (nie może zasnąć lub budzi się w srodku nocy). Powoduje to z kolei senność i osłabienie w ciągu dnia.
  • niemożność koncentracji: trudności w skupieniu uwagi, precyzji myślenia. Chory nie może się skoncentrować, praca i nauka sprawiają mu problem.
  • brak apetytu – następuje spadek wagi, chory chudnie kilka kilogramów w krótkim czasie. Czasem może pojawić się nadmierny, patologiczny apetyt na słodycze.
  • myślenie o śmierci – chory nie widząc szans na poprawę swojego stanu coraz częściej ma poczucie bezsensu takeego życia, myśli o śmierci, dostrzega w tym jedyne wyjście. Może to w konsekwencji prowadzić do próby popełnienia samobójstwa.

Depresja może przebiegać w różnych postaciach:

Pojedynczy epizod depresyjny.

W tym przypadku depresja pojawia się tylko raz, ustępuje po leczeniu i więcej nie wraca. Taka sytuacja ma miejsce u około 50% osób, które zachorowały na depresję. Zazwyczaj taki pojedynczy epizod depresji jest wywołany konkretnym zdarzeniem (stres, utrata pracy, śmierć bliskiej osoby, niepowodzenie życiowe).

Zaburzenia depresyjne nawracające.

Choroba ta przebiega w postaci nawracających co pewien czas stanów depresji, rozdzielonych okresami zdrowia (tzw. remisji). Kolejne nawroty depresji mogą pojawiać się nawet bez konkretnej przyczyny. Długość okresów zdrowia i choroby może być zupełnie inna u różnych chorych.

Choroba afektywna dwubiegunowa.

Polega na przeplatających się okresach depresji, zdrowia i tzw. manii. Mania jest przeciwieństwem depresji. Jest to stan chorobowy, w którym pacjent ma niespotykany nadmiar energii, cechuje go hurraoptymizm, snuje tysiące planów i zamierzeń, nie potrzebuje odpoczynku i snu, jest przesadnie towarzyski i rozrzutny, dopisuje mu humor.

W języku potocznym termin „depresja” jest często używany w sytuacji, gdy ogarnia nas smutek, wynikający z niepowodzeń, rozczarowań, problemów. Jesteśmy zmartwieni w związku z konkretną przyczyną, stan takiego smutku trwa krótko, ustępuje samoistnie po kilku dniach. Ma to niewiele wspólnego z prawdziwą depresją, gdzie przygnębienie i rezygnacja utrzymują się przez długi czas, tygodniami, często bez uchwytnej przyczyny.

Depresja jest obecnie jedną z najczęściej występujących chorób. Cierpi na nią ponad trzy miliony Polaków. Większość z nich jest nieświadoma swojej choroby, uważa, że „to tylko zmęczenie, stres, jesienna chandra” – nie szuka pomocy lekarskiej.

Depresja, mimo że jest ciężką i wyczerpującą chorobą – jest uleczalna. Wymaga to jednak zgłoszenia się do psychiatry lub psychologa. W sytuacji, gdy od kilku tygodni czujemy ciągły smutek, brak energii, zmęczenie; gdy mamy problemy ze snem lub koncentracją – warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie
Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
ul. Mostowa 6
33-100 Tarnów

NIP: 8733250820
REGON: 851800010
BDO 000034332

2017 © - Zespół Przychodni Specjalistycznych Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Satis.net.pl

Od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywa. W zakładce RODO znajdziesz pełną informacje na ten temat.

Czytanie treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support