15 lat dynamicznego rozwoju ZPS

9 czerwca 2015
DSC3550.jpg

Ależ ten czas szybko mija. Już 12 czerwca, Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie będzie obchodził jubileusz 15-lecia istnienia. Na przestrzeni lat placówka przeszła totalną metamorfozę. Wystarczy wspomnieć, że dziś pacjenci są przyjmowani w dwóch lokalizacjach – przy ul. Skłodowskiej-Curie i Mostowej.

W 2000 roku ZPS był rozrzucony aż w sześciu różnych częściach miasta. Oczywiście, to nie jedyne zmiany, jakich dokonano w celu udzielania pomocy pacjentom na jak najwyższym poziomie. Czas na szybką retrospekcję.

Oni stoją za powstaniem ZPS

 

Co zrobić, żeby ratować zdrowie jeszcze większej liczby mieszkańców Tarnowa i okolic? Taka myśl zaprzątała głowę Jerzego Marciniaka, ówczesnego dyrektora Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika i późniejszy prezes tarnowskich Azotów. Jerzy Marciniak musiał zmierzyć się także z innym problemem, czyli zagrożeniem upadłością szpitala. Wydzielenie Zespołu Przychodni Specjalistycznych ze struktur placówki miało być ważną receptą na uzdrowienie szpitala i poszerzenie oferty medycznej w mieście. Ideą skutecznie zaszczepiono Romana Ciepielę, wtedy wiceprezydenta odpowiedzialnego za służbę zdrowia w Tarnowie. Radni zaakceptowali pomysł, 12 czerwca 2000 r. ZPS wpisano do rejestru samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, a nową placówkę powierzono lek. med. Arturowi Asztabskiemu, który do dziś kieruje ZPS-em.

Gdy dwa znaczy więcej niż sześć

 

Początki były trudne i mało komfortowe zarówno dla pacjentów, jak i personelu ZPS. Rozsiane w sześciu lokalizacjach (przy ulicach: Skłodowskiej-Curie, Mościckiego, Brodzińskiego, Chyszowskiej, Granicznej, Starodąbrowskiej) przychodnie utrudniały sprawną logistykę. W 2003 roku nastąpił kolejny ważny moment, mianowicie przejęcie budynku przy ul. Mostowej 6, gdzie stopniowo przenoszono kolejne poradnie, ośrodki etc. Obecnie w budynkach usytuowanych przy Mostowej znajdują się m.in.: oddział psychiatryczny ogólny, ośrodek rehabilitacji dziennej, poradnia zdrowia psychicznego, zespół specjalistycznych poradni dziecięcych oraz kriokomora ogólnoustrojowa, którą oficjalnie otwarto w 2010 roku, na 10-lecie działalności ZPS. Kilkuminutowe przebywanie w temperaturze wynoszącej od minus 100 do minus 160 stopni Celsjusza znalazło wielu entuzjastów.

– Od otwarcia kriokomory skorzystały z niej 2432 osoby. Wielu pacjentów systematycznie korzysta z tej formy terapii. U ponad 170 osób wykonano od 40 do 100 zabiegów – mówi Ewelina Wijas z Sekcji ds. Organizacji, Nadzoru i Rozliczeń Usług Medycznych w ZPS.

Z dobrodziejstw krioterapii korzystają wyczynowi sportowcy, w tym żużlowcy Unii Tarnów oraz piłkarze Termaliki Bruk-Bet Nieciecza.

Takie rzeczy, to tylko w ZPS

 

Wspomniana komora kriogeniczna, to rzecz unikatowa w skali Tarnowa. Co istotne, ZPS w ofercie medycznej posiada więcej poradni czy pracowni, których nikt inny w mieście (a często także w promieniu kilkudziesięciu kilometrów) nie ma, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentów. Już ponad 14 tysięcy osób sprawdziło gęstość kości, wykonując badanie densytometryczne, który pomaga w diagnozowaniu osteoporozy.

15-lecie ZPS w Tarnowie

Natomiast tylko w ubiegłym roku wykonano ponad 200 zabiegów stomatologicznych w znieczuleniu ogólnym dla pacjentów z orzeczoną niepełnosprawnością. Z tej formy leczenia zębów korzystają komercyjnie osoby, które np. odczuwają paniczny strach przed dentystami.

Jedynie w ZPS-ie istnieje możliwość leczenia finansowanego przez NFZ w poradni gastroenterologicznej czy poradni kardiologicznej dzieci. Unikalny jest również oddział dzienny psychiatryczny ogólny oraz aparat do elektromiografii (EMG – służy w rozpoznawaniu chorób mięśni i nerwów obwodowych).

Na koniec warto wspomnieć, że w 2015 roku ZPS zyska jeszcze jedną lokalizację. Od ostatnich dni maja, cyklicznie co miesiąc w Gemini Park Tarnów będzie stacjonować stoisko ZPS, w którym lekarze i pielęgniarki będą przeprowadzać badania oraz udzielać specjalistycznych porad. Za darmo, ponieważ ZPS na jubileusz przygotował kampanię ph. „Rok prezentów dla naszych pacjentów”.

Zatrudnieni w ZPS

 

2000 rok

Liczba zatrudnionych: 322

Kobiety: 242

Mężczyźni: 80

Z wyższym wykształceniem: 158

Ze średnim: 160

Z zawodowym: 4

Wiekowy przedział 20-30 lat: 39

Wiekowy przedział 31-40 lat: 141

Wiekowy przedział 41-50 lat: 105

Powyżej 50 lat: 37

 

2015 rok

Liczba zatrudnionych: 356, w tym etaty: 241, kontrakty 87, zlecenia 28

Kobiety: 276

Mężczyźni: 80

Z wyższym wykształceniem: 236

Ze średnim: 100

Z zawodowym: 20

Wiekowy przedział 20-30 lat: 48

Wiekowy przedział 31-40 lat: 50

Wiekowy przedział 41-50 lat: 114

Powyżej 50 lat: 144

Laury ZPS

 

– Wyróżnienie w konkursie OSOZ 2006 Lider Medycyny, za realizację innowacyjnego projektu informatyzacji, podnoszącego sprawność procesów organizacyjnych, jakość obsługi pacjenta oraz świadczonych usług.
– Uzyskanie honorowego tytułu ,,Przychodni Roku 2007”, gdzie wyboru dokonywali sami pacjenci.
– I miejsce w konkursie ,,Pracodawca Organizator Pracy Bezpiecznej” w grupie dużych zakładów pracy województwa małopolskiego przyznany w 2008 roku przez Państwową Inspekcję Pracy w Krakowie.
– Gepard Biznesu 2009 przyznany przez redakcję magazynu przedsiębiorców „Europejska Firma” za dynamiczny rozwój.
– Gazela Biznesu 2010 przyznana przez dziennik „Puls Biznesu” w XI Edycji Rankingu najbardziej Dynamicznych Małych i Średnich Firm.
– Gepard Biznesu 2010 przyznany przez redakcję magazynu przedsiębiorców „Europejska Firma” w V edycji konkursu Gepard Biznesu za dynamiczny rozwój.
– Gepard Biznesu 2012 przyznany przez redakcję magazynu przedsiębiorców „Europejska Firma” za dynamiczny rozwój.
– „Laur Pacjenta 2013″ w kategorii placówka medyczna.
– Gazela Biznesu 2013 przyznana przez dziennik „Puls Biznesu” w XIV Edycji Rankingu najbardziej Dynamicznych Małych i Średnich Firm.

– Oprócz tego ZPS może się pochwalić dostosowywaniem działalności do międzynarodowych standardów jakościowych, co potwierdza certyfikat systemu zarządzania jakości ISO 9001: 2000 (od 2008 roku). W placówce wdrożono także certyfikat Zarządzania Środowiskowego ISO 14001:2004, potwierdzający prowadzenie działalności zgodnie z procedurami wspierającymi ochronę środowiska i zrównoważonego rozwoju (od 2014 r.).

Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie
Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
ul. Mostowa 6
33-100 Tarnów

NIP: 8733250820
REGON: 851800010
DBO 000034332

2017 © - Zespół Przychodni Specjalistycznych Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Satis.net.pl

Od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywa. W zakładce RODO znajdziesz pełną informacje na ten temat.

Czytanie treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support