Coraz więcej dzieci potrzebuje pomocy psychologicznej

27 lipca 2020

Trudności w radzeniu sobie dziecka w szkole, kłopoty wychowawcze, zaburzenia odżywiania, silne lęki, depresja, trudności z odstawieniem od piersi, zaburzenia snu – to najczęstsze problemy z jakimi zgłaszają się rodzice z dziećmi do Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Tarnowie.

Specjaliści nowego Ośrodka, prowadzonego przez Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie mają coraz więcej pracy.

Rozmawiamy z kierownik Ośrodka, psycholog i psychoterapeutą Magdaleną Mól.

Ośrodek tak naprawdę powstał w szczycie pandemii, kiedy obowiązywała społeczna izolacja i różne instytucje raczej się zamykały, albo mocno ograniczały swoją działalność a nie otwierały. To był dobry moment na rozpoczęcie działalności?

Czy to był dobry moment na rozpoczęcie działalności Ośrodka… Na pewno był to niewątpliwie trudny czas – duże utrudnienia w komunikacji, większe nasilenie lęku, zalecenia pozostawania w domu, zachowanie dystansu społecznego, zdalne nauczanie i zamknięcie szkół. Sytuacja spowodowała ograniczenie naszych możliwości w wykonywaniu psychologicznej pracy, udzielania pomocy psychoterapeutycznej. Porady psychologiczne, konsultacje, czy psychoterapia z wykorzystaniem narzędzi teleinformatycznych nigdy nie zastąpią żywego kontaktu z drugą osobą, która potrzebuje pomocy psychologicznej. Warto podkreślić, że dużo osób potrzebowało wsparcia w tym trudnym czasie, wyzwalającym napięcie i lęk natomiast komunikacja za pomocą narzędzi teleinformatycznych była na początku naszej pracy w Ośrodku dopiero w fazie tworzenia się, wymagała licznych udoskonaleń i  elastyczności. My sami musieliśmy się zaadaptować się do nowych sposobów pracy i dopasowania nowych narzędzi, aby w możliwie najskuteczniejszy sposób wykorzystać je w pracy psychologicznej i psychoterapeutycznej. Dużą pomocą okazała się komunikacja online, zwłaszcza w młodszej grupie pacjentów. W celu sprostania narzuconym ograniczeniom i dużemu zapotrzebowaniu na wsparcie korzystaliśmy zarówno w prowadzeniu psychoterapii, jak i w konsultacjach z takich narzędzia jak Zoom, Skype, Teams, ale też Messenger czy Whatsapp. Sytuacja od czerwca nieco się zmieniła, ponieważ przyjmujemy  pacjentów w Ośrodku, ale oczywiście  z zachowaniem  zasad bezpieczeństwa i wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego.

Co możemy powiedzieć po tych kilku miesiącach działalności? Jest zapotrzebowanie na tego typu pomoc w regionie?

Możemy niewątpliwie uznać, że taki Ośrodek jest bardzo potrzebny w naszym mieście. W minionych czterech miesiącach działalności Ośrodka widoczny jest duży wzrost zainteresowania wśród mieszkańców. Obecnie wszyscy psychoterapeuci mają praktycznie zapełnione godziny pracy i z każdym kolejnym miesiącem spodziewamy się dalszego wzrostu zapotrzebowania na naszą pomoc.

Wartym podkreślenia jest fakt, że spotkaliśmy się z dużą otwartością środowiska na współpracę z naszym Ośrodkiem. Pracująca w Ośrodku psycholog i terapeuta środowiskowy, nawiązała kontakty ze szkołami – dyrektorami, nauczycielami, wychowawcami, ale też z innymi instytucjami pomocowymi. Dostrzegamy dużą otwartość, zainteresowanie i chęć współpracy ze strony środowiska pacjenta, który objęty jest pomocą w naszym ośrodku /oczywiście za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych/. W uprzednim systemie opieki psychologicznej nad dziećmi i młodzieżą widoczne były duże ograniczenia systemowe w sposobie komunikowania się pomiędzy Instytucjami, których wspólnym celem powinno być szeroko rozumiane dobro dziecka.  Dlatego umożliwienie w nowej reformie takiej współpracy jest innowacyjnym działaniem służącym intensyfikacji działań dla pacjenta i jego rodziny oraz poszukiwania jak najlepszych form pomocy.

W jakim wieku są pacjenci?

Wiek jest bardzo zróżnicowany. Przepisy dotyczące funkcjonowania Ośrodków pozwalają na udzielanie pomocy dziecku już w okresie niemowlęctwa oraz starszym dzieciom i młodzieży, młodych dorosłych do 21 roku życia (uczących się). Nasze doświadczenie pokazuje, że taki też jest przedział wiekowy naszych pacjentów. Należy zaznaczyć, że w naszym Ośrodku pracujemy systemowo i oferujemy pomoc nie tylko zgłaszanemu pacjentowi, ale też jego rodzinie w sytuacji, kiedy taka formy pomocy jest zasadna.

 Z jakimi problemami najczęściej przyprowadzają rodzice swoje dzieci?

Powody zgłoszenia się do Ośrodka są przeróżne i bardzo indywidualne. Może być to niepokój rodziców związany z obawami o prawidłowy rozwój dziecka. Trudności w radzeniu sobie dziecka w szkole, kłopoty wychowawcze. Potrzeba u rodzica konsultacji i poszukiwania nowych form nawiązania relacji z dzieckiem. Występujące trudności w związku z rozwodem rodziców, z uzależnieniem w rodzinie. Także coraz więcej młodych osób pojawia się z problemem depresji, zaburzeń odżywiania, silnych lęków, ostrych reakcji na stres, traum…

Z czym jeszcze mogą przychodzić do ośrodka?

Każdy rodzic, który niepokoi się o stan emocjonalny, psychiczny swojego dziecka może uzyskać w naszym Ośrodku pomoc. Również młodzi dorośli mogą to zrobić samodzielnie, jeśli czują, że potrzebują wsparcia, czy pomocy psychologa/ psychoterapeuty.

W jakich sytuacjach otrzymają pomoc?

Podkreślę, że każde dziecko, młody dorosły czy rodzic otrzymają u nas pomoc. Forma pomocy zostanie wspólnie ustalona na wstępnych spotkaniach diagnostycznych i dopasowana do konkretnej sytuacji. Zależy nam aby nikt nie pozostał bez informacji jak może pomóc sobie lub swojemu dziecku.

Chcę również zaznaczyć, że pomoc otrzymają też rodzice małych i bardzo małych dzieci w przypadku częstych problemów pojawiających się np. poniżej 1 roku życia: odstawienie od piersi, problemy z karmieniem, trudności ze snem, płaczliwość itp. Także u starszych dzieci w przypadku m.in. lęków separacyjnych, napadów wściekłości, fobii, koszmarów sennych, rywalizacji pomiędzy rodzeństwem, niepokoju związanego z opóźnionym rozwojem dziecka, czy zachowaniami obsesyjnymi i innymi.

Na czym polega pomoc w Ośrodku?

Naszą myślą przewodnią jest przede wszystkim akceptacja i dostępność. Głównym celem działania Ośrodka jest szybka odpowiedź na zgłoszenie. Obecnie w mniejszym  wymiarze pracujemy za pomocą narzędzi teleinformatycznych i koncentrujemy się raczej na bezpośrednim spotkaniu w gabinecie w dogodnym i dostępnym dla obu stron terminie. Przykładamy dużą uwagę na systematyczność spotkań, które zazwyczaj odbywają się co tydzień. W naszym modelu pracy staramy się spoglądać na zgłaszany problem z szerszej perspektywy. Dlatego też oprócz psychoterapii indywidualnej dziecka zapraszamy na spotkania rodziców w formie konsultacji lub psychoterapii rodzinnej.

W Ośrodku zatrudnieni są wykwalifikowani psycholodzy i psychoterapeuci z dużym doświadczeniem zawodowym. W zależności od potrzeb – świadczą oni pomoc psychologiczną i psychoterapeutyczną, udzielają wsparcia, udzielają psychoedukacji.

Oczywiście zajmujemy się prowadzeniem psychoterapii indywidualnej dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. Prowadzimy grupy terapeutyczne dla dzieci i młodzieży.

Dodam, że ostatnio coraz częściej obejmujemy pomocą mamy po porodach lub w diadzie: mama – niemowlę.

Co trzeba zrobić żeby umówić się na konsultację? Jakie są terminy przyjęć?

Wystarczy zadzwonić do rejestracji pod nr telefonu  14 632 42 61 lub wysłać e-mail na adres: osrodeksrodowiskowejopieki@zps.tarnow.pl.

Ważne, że do Ośrodka nie jest potrzebne skierowanie a na pierwsze spotkanie termin nie przekracza 7 dni roboczych.

Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie
Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
ul. Mostowa 6
33-100 Tarnów

NIP: 8733250820
REGON: 851800010
DBO 000034332

2017 © - Zespół Przychodni Specjalistycznych Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Satis.net.pl

Od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywa. W zakładce RODO znajdziesz pełną informacje na ten temat.

Czytanie treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support