Kobiety w Polsce za mało wiedzą na temat rekonstrukcji piersi! – rozmowa z dr. Guido Libondi

21 września 2018

Lekarz z Włoch, przyznaje, że kobiety w Polsce za mało wiedzą na temat odtworzenia piersi po mastektomii i zbyt rzadko decydują się na taki zabieg, także dlatego, że nie są informowane o takiej możliwości przez lekarzy. Tymczasem dla większości, zwłaszcza młodszych kobiet, jest to droga do poprawy samopoczucia, odzyskania pewności siebie i powrotu do normalnego życia. Niestety problem utraty piersi w wyniku choroby nowotworowej dotyka już coraz młodsze kobiety. Dr Guido Libondi, który w Zespole Przychodni Specjalistycznych wykonuje zabiegi chirurgii plastycznej tłumaczy jak wygląda zabieg odtworzenia piersi.

Ile lat miała najmłodsza pacjentka, u której wykonał pan zabieg odtworzenia piersi?

We Włoszech operowałem bardzo młodą pacjentkę z rakiem piersi. Miała 19 lat. Po mastektomii natychmiast poddała się zabiegowi rekonstrukcji piersi za pomocą implantu. Badania kontrolne po trzech latach wykazały, że wszystko jest w porządku. Dzisiaj znów się uśmiecha.

Czy każda kobieta po mastektomii może poddać się zabiegowi rekonstrukcji piersi?

Każda kobieta w dobrym stanie ogólnym może zostać zakwalifikowana do operacji rekonstrukcyjnej.

Kiedy, tzn. na jakim etapie leczenia można przeprowadzić zabieg odtworzenia piersi?

Jeżeli tylko stan pacjentki pozwala, rekonstrukcja może być wykonana jednoetapowo, to znaczy podczas tej samej operacji co mastektomia. I to jest najlepsze rozwiązanie. We Włoszech wiele kobiet decyduje się na taki jednoczesny zabieg. Natomiast pacjentki, które miały operację usunięcia piersi wiele lat temu i zabiegi rekonstrukcji nie były jeszcze tak popularne mają szansę na tzw. rekonstrukcję odroczoną. Taki zabieg rekonstrukcji można wykonać nawet wiele lat po zabiegu mastektomii.

Kiedy nie można tego zabiegu przeprowadzić jednocześnie?

Jedynymi przeciwwskazaniami do natychmiastowej rekonstrukcji jest paliatywne stadium choroby, zły stan ogólny pacjentki i po prostu…brak zgody pacjentki.

Jakie rodzaje rekonstrukcji są obecnie stosowane i na czym one polegają?

Podczas zabiegu rekonstrukcji mogą być zastosowane dwie metody – jedna z użyciem silikonowego implantu i druga z wykorzystaniem własnych tkanek kobiety np. dolnych płatów brzucha.


Można powiedzieć, że dla kobiety to podwójna korzyść, bo pozbywa się nadmiaru tkanki tłuszczowej z okolic brzucha i ma odtworzoną pierś…

Tak, usuwamy nadmiar skóry z podbrzusza i dzięki tej tkance odtwarzamy pierś.

A co jeśli kobieta jest bardzo szczupła?

Wtedy możemy zebrać płaty skóry z tzw. boczków u kobiety.

Kto decyduje o wyborze sposobu otworzenia piersi?

Pacjentka ma prawo wyboru rekonstrukcji piersi, ale w porozumieniu z chirurgiem, który ocenia jaka metoda jest dla niej bezpieczna i możliwa do wykonania.

Jak długo trwa zabieg?

To zależy od metody rekonstrukcji. Założenie implantu trwa około 2-3 godzin. Natomiast rekonstrukcja przy użyciu tkanki własnej z zespoleniem może trwać od 4 do 8 godzin.

W wielu przypadkach rak piersi obejmuje także brodawkę i jej otoczkę, czy w tym przypadku także możemy mówić o rekonstrukcji?

Oczywiście, sam zabieg wygląda podobnie. Natomiast rekonstrukcję brodawki wykonujemy w drugim etapie chirurgicznie lub pacjentka może mieć wykonany tatuaż medyczny 3D, który idealnie wręcz imituje wygląd brodawki wraz z otoczką.

Jak wygląda okres rekonwalescencji, rehabilitacja i powrót do pełnej sprawności?

W zależności od metody rekonstrukcyjnej okres rekonwalescencji trwa od 3 do 8 tygodni, czyli kobieta bardzo szybko wraca do aktywności, może nawet uprawiać sport.

W Polsce aż 80% operacji kończy się amputacją piersi, tylko dlatego, że kobiety zgłosiły się zbyt późno. Jak zmienić te smutne statystyki?

Ważne jest to aby kobiety były świadome ryzyka i badały się. Każda kobieta, która ukończyła 30 lat powinna się badać regularnie w ośrodkach gdzie fachowcy wykonują badania fizykalne i obrazowe. Bardzo ważne jest także samobadanie, co miesiąc, po miesiączce. Każda wypukłość czy guzek powinna skłonić kobietę do wizyty u lekarza.

 

Dr Guido Libondi

Absolwent Drugiego Uniwersytetu Neapolitańskiego we Włoszech. Autor wielu światowych publikacji.

Doświadczenie zawodowe zdobywał na Oddziale Chirurgii Plastycznej i w Centrum Oparzeniowym w szpitalu w Parmie. Odbył wiele staży międzynarodowych – m.in. w Parmie, Porto, Goteborgu, Chelmsford.

W szpitalu St Andrew’s Centre for Plastic Surgery and Burns, Broomfield Hospital w Wielkiej Brytanii odbywał staż pod okiem międzynarodowego autorytetu w chirurgii rekonstrukcyjnej piersi profesora Venkat Ramakrishnana.

Uczestniczy w wielu kursach, szkoleniach i konferencjach. Sam jest autorem wielu publikacji i prezentacji dla światowych wydawnictw (m.in. Plastic& Reconstructive Surgery Journal). Jest członkiem Generalnej Izby Lekarskiej we Włoszech i Wielkiej Brytanii.

Główne obszary działalności: ginekomastia, blizny, zmiany skórne, deformacje, rekonstrukcja piersi, implanty piersi, chirurgia onkoplastyczna, liposukcja.

Poradnia Chirurgii Plastycznej

 

 

 

Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie
Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
ul. Mostowa 6
33-100 Tarnów

NIP: 8733250820
REGON: 851800010
BDO 000034332

2017 © - Zespół Przychodni Specjalistycznych Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Satis.net.pl

Od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywa. W zakładce RODO znajdziesz pełną informacje na ten temat.

Czytanie treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support