Proste zasady uchronią Cię przed groźnym nowotworem! Sprawdź co radzi dermatolog ZPS

5 lipca 2018

7 prostych do zapamiętania i stosowania reguł pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na czerniaka – mówi lekarz Beata Bzdulska-Doskocz, dermatolog z Zespołu Przychodni Specjalistycznych. Gdy żar leje się z nieba warto te zasady wdrożyć życie:

1. Noś kapelusz
2. Wsuń okulary
3. Załóż koszulkę
4. Smaruj się kremem z filtrem UV
5. Między godziną 10 a 14 wypoczywaj w cieniu
6. Kiedy zauważysz na skórze nowe znamię, pędź do lekarza
7. Wystrzegaj się solarium

Opalenizna jest dla nas ciągle najważniejszym wakacyjnym trofeum. Miliony ludzi na całym świecie prażą się w słońcu lub solariach tylko po to, by pochwalić się złoto-brązową opalenizną.

Specjalista ZPS podkreśla, że nawet kilka wizyt w solarium przy jasnym fototypie skóry w sposób znaczący może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka skóry.  Przestrzega też przed poparzeniami słonecznymi.

Organizm „zapamiętuje” każde oparzenie słoneczne, szczególnie doznane w dzieciństwie. I choć skóra broni się swoim naturalnym filtrem z melaniny, taka obrona starcza na bardzo krótko – mówi dermatolog.

Każdą zmianę na skórze, która nas niepokoi trzeba pokazać lekarzowi – zwłaszcza taką, której wcześniej nie było albo taką, która się zmienia – radzi lekarz Bzdulska-Doskocz.

Każdego roku w Polsce wykrywa się 15 tysięcy zachorowań na nowotwory skóry, w tym ponad 3 tysiące przypadków czerniaka

Efektem szalonego plażowania jest też wysuszona i zwiotczała skóra.

Gdyby nie to przereklamowane słońce i solarium, a większa dbałość o skórę twarzy, to pierwsze zmarszczki pojawiałyby się na ogół znacznie później – podkreśla Beata Bzdulska-Doskocz.

Tak więc – na wszelki wypadek – krem do opalania niech będzie pierwszą rzeczą, jaką spakujemy do wakacyjnej walizki. A po urlopie dokładnie sprawdźmy znamiona.

Poradnia Dermatologiczna

Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie
Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
ul. Mostowa 6
33-100 Tarnów

NIP: 8733250820
REGON: 851800010

Wykonanie: Satis.net.pl . 2017. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywa. W zakładce RODO znajdziesz pełną informacje na ten temat.

Czytanie treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support