Sprawdź czy Twoje dziecko dobrze słyszy. Zapraszamy na kolejną Kolorową Sobotę!

14 maja 2018

Już co 5-6 dziecko ma problemy ze słuchem, a to może być przyczyną kłopotów z rozwinięciem się umiejętności mówienia czy późniejszymi problemami w szkole.

Słuch może uszkodzić z pozoru niewinny katar – przestrzega otolaryngolog Stefania Banach ( na zdjęciu) z Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie, która będzie badać małych pacjentów w ramach Kolorowej Soboty.

Katar plus przerost migdałków daje niedosłuch

U dzieci bardzo dużym problemem jest niedosłuch spowodowany infekcjami górnych dróg oddechowych. Zaniedbanie tego problemu może doprowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu.

Ucho wewnętrzne połączone jest z nosem za pomocą trąbki słuchowej ( trąbka Eustachiusza). I jeżeli są niesprzyjające warunki tzn. przedłużający się katar a szczególnie przy przerosłych migdałkach i tzw. trzecim migdałku daje to tzw. wysięk do ucha środkowego. A zapalenie ucha środkowego należy natychmiast leczyć. Głównie jest to antybiotykoterapia, często z zaleceniem wycięcia trzeciego migdałka lub przycięcia migdałków podniebiennych. Z zaniedbanego kataru w uszach tworzą się zrosty, które powodują trwałe zaburzenia słuchu – tłumaczy Stefania Banach.

Posłuchaj:

 

Jak rozpoznać niedosłuch?

Rodzice często nie zwracają uwagi na pierwsze sygnały niedosłuchu u dziecka. Często nie wiedzą nawet, co może być pierwszą oznaką choroby.

Rodziców powinno zaniepokoić jeżeli dziecko nie reaguje na polecania, prosi o powtórzenie czy zbyt głośno ustawia telewizor – zwraca uwagę lekarz Stefania Banach.

Nie lekceważ problemów z uszami, nawet jeśli wydają się banalne

Zaniedbania mogą stać się przyczyną niedosłuchu, a więc również kłopotów z mówieniem i wolniejszego rozwoju dziecka. Dysfunkcje w komunikowaniu się, trudności w rozumieniu poleceń złożonych, problemy
z nauką czytania oraz języków obcych, zaburzenia koncentracji uwagi to jedne z objawów Centralnych Zaburzeń Przetwarzania Słuchowego.

Skorzystaj z darmowych badań

Konsultacje w ramach Kolorowej Soboty w Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie odbędą się 26 maja.

Już można się zapisywać pod nr 14 631 02 74


Zespół Przychodni Specjalistyczych w Tarnowie
Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
ul. Mostowa 6
33-100 Tarnów

NIP: 8733250820
REGON: 851800010

Wykonanie: Satis.net.pl . 2017. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Czytanie treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support