Ważne rozmowy o zdrowiu psychicznym

30 listopada 2017
DSC2831-1200x795.jpg

Kilkudziesięciu lekarzy z Tarnowa i okolic poszerzyło swoją wiedzę o najbardziej istotne fakty o problemach Polaków ze zdrowiem psychicznym. W Oddziale Dziennym Psychiatrycznym Ogólnym ZPS przy ul. Mostowej zorganizowano spotkanie ph. „Dialogi interdyscyplinarne – rozmowy między psychiatrą a lekarzem rodzinnym.

– Inicjatywa powstała z rozmów między osobami naszego zespołu. Mamy pacjentów, którzy trafiają do nas z różnych miejsc. Bardzo często lekarz rodzinny jest pierwszą osobą, która może zauważyć, ze danej osobie potrzebna jest pomoc, gdyż ma zaburzenia psychiczne. W związku z tym chcieliśmy porozmawiać z lekarzami rodzinnymi na temat ich potrzeb oraz wytłumaczyć, jak w prosty i szybki sposób rozpoznać, kiedy pacjenta należy objąć leczeniem w ramach POZ, a kiedy jego stan wymaga konsultacji z psychiatrą – tłumaczy lek. Ines Szczepańska, specjalista psychiatra, psychoterapeuta i kierownik Oddziału Dziennego Psychiatrycznego Ogólnego Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie.

Statystyki mówią same za siebie – średnio, do placówek psychiatrycznych w Polsce zgłasza się rocznie ok. 1,5 mln osób. Mało tego, co czwarty z nas miał lub będzie mieć problemy ze zdrowiem psychicznym, a w wyniku samobójstw ginie znacznie więcej osób niż w wypadkach.

– W społeczeństwie nadal istnieje stygmatyzacja zaburzeń psychicznych. Chcemy to zmieniać od podstaw, czyli lekarzy rodzinnych. Lawinowo rośnie rozpowszechnienie depresji i zaburzeń lękowych. Dlatego chcemy przybliżyć lekarzom, czym zajmujemy się na oddziale dziennym, a także wskazać różnice w kompetencji różnych specjalistów. Zauważyliśmy również, że wśród lekarzy może występować niedostateczna wiedza, w jaki sposób kierować pacjenta do naszego oddziału – dodaje lek. Ines Szczepańska.

Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie
Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
ul. Mostowa 6
33-100 Tarnów

NIP: 8733250820
REGON: 851800010
DBO 000034332

2017 © - Zespół Przychodni Specjalistycznych Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Satis.net.pl

Od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywa. W zakładce RODO znajdziesz pełną informacje na ten temat.

Czytanie treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support