Zdrowe i bezpieczne wakacje – jak się przygotować?

20 czerwca 2017

Szeregu porad związanych z przygotowaniem do wakacyjnego wyjazdu, udziela lek. med. Lucyna Dziadoń, specjalista chorób zakaźnych i pediatrii w Poradni Chorób Zakaźnych ZPS
Bez wątpienia przed wyjazdem zagranicznym warto skorzystać ze specjalistycznej porady i szczepień. Zwłaszcza wtedy, gdy planujemy wycieczkę do bardziej egzotycznych krajów. Obecnie obowiązkowe przy wyjeździe do większości krajów Afryki i Ameryki Południowej jest jedynie szczepienie przeciwko żółtej febrze, jednak zalecane są szczepienia przeciwko wielu innym chorobom. Spotkałam się z pojedynczymi przypadkami zachorowań na żółtaczkę pokarmowa typu “A” u osób, które spędzały wolny czas również w krajach europejskich. Bliskie kontakty z osobami z różnych stron świata sprzyjają wymianie patogenów, co przy nawet niewielkim spadku odporności może sprzyjać rozwinięciu się zakażenia.

Nie odkładajmy wizyty u lekarza na ostatnią chwilę – w przypadków niektórych chorób musimy wcześniej wdrożyć profilaktykę, czyli szczepienia oraz leki, których skuteczność zależy od m.in. od dostosowania do strefy geograficznej, do której się wybieramy.

Po wakacyjnych wojażach nie brakuje pacjentów zmagających się z uporczywą tzw. biegunką podróżnych. Można się przed nią zabezpieczyć stosując rygorystyczne zasady higieny.

Przede wszystkim musimy zwracać uwagę na to co spożywamy, z jakiego źródła pochodzi posiłek i czy jest higienicznie podawany. Do nasilonych objawów zakażenia przewodu pokarmowego często dochodzi po zjedzeniu produktów ze straganów czy przydrożnych barów. Jeżeli nie jesteśmy pewni odpowiedniej jakości wody płynącej z kranu, to zawsze korzystajmy z wody butelkowej lub przegotowanej, nawet do mycia zębów, a także mycia owoców czy warzyw.

Polecam zabrać ze sobą podstawową apteczkę, składającą się z ogólnodostępnych leków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych i przeciwbiegunkowych. To wszystko zwiększa szanse, że urlop spędzimy na plaży zamiast w łazience.

Osobom, które wybierają się na przykład na Mazury polecam szczepienie przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu. Niestety, choroby odkleszczowe z boreliozą na czele dominują wśród naszych pacjentów. Warto korzystać z repelentów oraz stosować odpowiedni ubiór, czyli długie rękawy, spodnie, obuwie zasłaniające skórę zabezpieczając się w ten sposób przed kleszczami. Jeżeli to nie pomoże i ten “stwór” nas jednak dopadnie, wówczas należy go jak najszybciej usunąć, przez kilka dni odkażać  miejsce ukąszenia i obserwować, czy nie pojawią się niepokojące objawy, np. rumień na skórze lub objawy grypopodobne. Wtedy skorzystajmy z porady lekarza.

Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie
Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
ul. Mostowa 6
33-100 Tarnów

NIP: 8733250820
REGON: 851800010

Wykonanie: Satis.net.pl . 2017. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako “RODO”, lub “Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywa. W zakładce RODO znajdziesz pełną informacje na ten temat.

Czytanie treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support