Zwróćmy uwagę na detale

30 stycznia 2015
news-1200x800.png

Specjalista rehabilitacji medycznej, lek. med. Ewa Borowska-Sądowicz mówi o zaletach profilaktyki, przybliża przyczyny chorób przeciążeniowych oraz wskazuje różnice pomiędzy terapią manualną a kręgarstwem.

Czy warto skorzystać z sobotniej bezpłatnej profilaktyki w przychodni rehabilitacyjnej?

Zapraszamy wszystkich mających bóle kręgosłupa, stawów, drętwienia kończyn. Warto zasięgnąć porady specjalisty, gdyż właściwa diagnoza przekłada się na skuteczne leczenie. Wprawdzie najczęstszą przyczyna naszych dolegliwości są zmiany przeciążeniowo-zwyrodnieniowe, ale musimy również pamiętać o innych rzadszych przyczynach, takich jak stany zapalne czy złamania np. w przebiegu osteoporozy lub innych poważnych chorób.

Czym są spowodowane choroby przeciążeniowo – zwyrodnieniowe?

Najczęściej niewłaściwym , niehigienicznym trybem życia, a więc nadwagą, brakiem ruchu, niewłaściwie dostosowanym stanowiskiem pracy i wszechobecnym dzisiaj stresem, a czasem po prostu właściwościami tkanki łącznej danej osoby.

W jaki sposób można zapobiegać ewentualnym problemom?

Trzeba zwrócić uwagę na detale. Nie czekajmy aż nas dosięgną bóle kręgosłupa bądź stawów. Pomyślmy o profilaktyce i zadbajmy o redukcję nadwagi oraz wykształcenie prawidłowych wzorców ruchowych. Nauczmy się wstawać, schylać i podnosić ciężary w bezpieczny sposób. I nie zapominajmy o aktywnym wypoczynku. Ruch jest najlepszą profilaktyką. Jednak warto zasięgnąć porady specjalisty i dostosować ćwiczenia do swoich schorzeń.

Jak ważne jest podejście pacjenta do rehabilitacji?

Dobra współpraca z pacjentem odgrywa znaczącą rolę. Nie ukrywam, że chory musi wykazać zaangażowanie, a niestety zdarza się, że ludzie niekiedy oczekują, aby proces rehabilitacji przebiegał tylko przy ich niewielkim udziale. Na kondycję narządu ruchu pracujemy przez całe życie. 2-3 tygodnie rehabilitacji nie załatwią sprawy na dłuższy czas. Liczy się systematyczność oraz wyrobienie pewnych nawyków, o czym już wspomniałam.

Niektórzy wybierają drogę na skróty, czyli kręgarstwo, które jest często mylone z terapią manualną…

Osobiście nie oddałabym swojego kręgosłupa w ręce człowieka, o którego kompetencjach i wykształceniu nic mi nie wiadomo. Z doświadczenia wiem, że ludzie czasem bezkrytycznie idą do takiej osoby, ponieważ pomogła komuś znajomemu. Natomiast terapia manualna w wykonaniu osoby odpowiednio wykwalifikowanej, po wcześniejszym zebraniu dokładnego wywiadu i zbadaniu pacjenta oraz po uwzględnieniu ewentualnych przeciwwskazań często przynosi dobre efekty.

Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie
Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
ul. Mostowa 6
33-100 Tarnów

NIP: 8733250820
REGON: 851800010
BDO 000034332

2017 © - Zespół Przychodni Specjalistycznych Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Satis.net.pl

Od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywa. W zakładce RODO znajdziesz pełną informacje na ten temat.

Czytanie treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support