Pracownia RTG MSC
ul. Marii Skłodowskiej – Curie 1 (Parter)
33-100 Tarnów
tel. (14) 63 10 263
Pracownia czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 18.00
Rejestracja czynna w godz. 7.00 – 17.30
Badania RTG stomatologiczne płatne są wykonywane w godz. 7.00 – 17.00, rejestracja do 16.30
Pracownia RTG Mostowa
ul. Mostowa 6 (Parter)
33-100 Tarnów
tel. (14) 63 24 241
Pracownia czynna:
– poniedziałek, środa w godz. 9.00 – 13.00
– wtorek w godz. 9.00 – 13.00 15.00 – 17.00
– czwartek w godz. 9.25 – 17.00
– piątek w godz. 7.00 – 14.35
Rejestracja czynna w godzinach pracy Pracowni
Kierownik – mgr Beata Holik – Januś
Przypominamy o konieczności posiadania skierowania od lekarza na wykonanie zdjęcia rentgenowskiego
Rentgenodiagnostyka jest metodą obrazowania wykorzystującą promieniowanie rentgenowskie. Powstawanie obrazów na błonach rentgenowskich i podczas prześwietleń jest spowodowane zróżnicowanym pochłanianiem promieniowania przenikającego ciało przez różne tkanki.
Obraz powstający na kliszy lub ekranie monitora składa się z szeregu plam jasnych i ciemnych o różnym stopniu wysycenia, ułożonych w charakterystyczny dla danego narządu rysunek.
Zdjęcia są negatywami: cienie gazów są czarne, cienie kości białe, tkanki miękkie w odcieniach szarości. Podstawową metodą pozwalająca na uwidocznienie zmian w obrębie układu kostnego są zdjęcia rentgenowskie, które wykonuje się w dwóch prostopadłych do siebie płaszczyznach. Zdjęcie kości długich obejmuje całą kość oraz najbliższe połączenie stawowe, gdyż często złamaniom kości towarzyszą zwichnięcia.
Do diagnozowania przydatne jest wykonywanie zdjęć celowanych – na tę część kości, która na zdjęciu przeglądowym wykazuje zmiany, zdjęcia porównawcze – symetrycznych części narządu ruchu lub zdjęcia czynnościowe służące do oceny ruchomości poszczególnych odcinków kręgosłupa przede wszystkim odcinka szyjnego i lędźwiowego. Prześwietlenie (skopia) przydatna jest do oceny czynności pewnych narządów: czynności przewodu pokarmowego i ruchomości przepony, a także przy pewnych zabiegach – usuwanie ciał obcych.
Diagnozowanie za pomocą rentgenodiagnostyki jest popularne, ale często występują przeciwwskazania. Szkodliwy wpływ promieni RTG na żywy organizm związany jest z jonizacją materii. Stopień szkodliwości zależy od wielkości dawki i napromieniowanej powierzchni oraz czasu ekspozycji. W związku z tym działaniem konieczne jest przestrzeganie przepisów ochrony radiologicznej tak personelu jak i pacjentów poddawanych badaniu (np. przez stosowanie jeśli to możliwe osłon radiologicznych).
Szkodliwy wpływ promieniowania radiologicznego powoduje, że zdjęcia wykonywane są na zlecenie lekarskie czyli tylko ze skierowaniem od lekarza zgodnie z wydanymi przez Ministerstwo Zdrowia rozporządzeniami. Bez skierowania można wykonać zdjęcie punktowe zębów, natomiast do zdjęcia panoramicznego wymagane jest skierowanie.
Promieniowanie RTG wywołuje większy szkodliwy wpływ na organizmy rosnące i rozwijające się w związku z czym w przypadku diagnozowania dzieci zleca się wykonanie zdjęcia tylko w przypadkach koniecznych.
U dzieci w przypadku zaburzeń metabolicznych i endokrynologicznych (cukrzyca, choroby tarczycy) zleca się badanie wieku kostnego odczytywane ze zdjęcia nadgarstka lewego. Odczyt polega na porównaniu go z obrazem wzorca zawartego w „Atlasie wieku kostnego” i określeniem faktycznego wieku organizmu często niezgodnego z metrykalnym.
Do niektórych badań RTG pacjent musi się odpowiednio starannie przygotować: np. do diagnostyki jelita grubego przygotowanie do badania ma na celu dokładne oczyszczenie błony śluzowej jelita z mas kałowych. Jest to podstawowe badanie w diagnostyce jelita grubego. Pacjentowi podaje się doodbytniczo zawiesinę barytu – środek cieniujący, aby uzyskać równomierne pokrycie błony śluzowej całego jelita grubego. Całość badania prowadzona jest pod kontrolą skopii RTG. Zdjęcia są wykonywane kolejno, w miarę uzyskiwania zadowalających obrazów poszczególnych odcinków jelita grubego.
Przygotowanie pacjenta do badania jest również ważne przy wykonywaniu zdjęcia przeglądowego jamy brzusznej, zdjęcia kręgosłupa lędźwiowego czy kości ogonowej.
Obecnie wdrażana jest w dziedzinach rentgenologii cyfrowa obróbka obrazu, co umożliwia przetwarzanie oraz archiwizację obrazów rtg w formie zapisu komputerowego (metoda ta pozwala również na ochronę środowiska przy rezygnacji z tradycyjnego wywoływania klisz przy wykluczeniu wypłukiwania mikroziaren metalicznego srebra). W tym przypadku pacjent otrzymuje zapis na płycie CD.
PRACOWNIA CYFROWEJ RADIOLOGII STOMATOLOGICZNEJ
33-100 Tarnów
Pracownia czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 18.00
Od listopada 2009 r. w Zespole Przychodni Specjalistycznych został uruchomiony cyfrowy aparat stomatologiczny do zdjęć panoramicznych.
Pracownia oferuje:
Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.