Chrońmy dzieci przed upałem! Apeluje lekarz pediatra Dorota Witalis Grzebieniarz

2 czerwca 2018

Wysokie temperatury i mocne słońce mogą być bardzo niebezpieczne dla maluchów. Cienka i delikatna skóra dziecka łatwo ulega poparzeniom, a organizm dziecka łatwo się odwadnia. Dlatego ważne jest, aby dużo pić i używać kremów z filtrem UV.


Dziecko nie zawsze zawoła, że chce mu się pić, a gdy zawoła to często już jest za późno. Odwodnienie organizmu może prowadzić do poważnych powikłań. U dziecka mogą wystąpić: omdlenia, wysoka temperatura, wymioty czy problemy z układem moczowym – przestrzega lekarz pediatra.

Posłuchaj:

 

Polecam podawanie dzieciom wody mineralnej niegazowanej ponieważ napoje gazowane i soki owocowe mają dużą zawartość cukru i nie gaszą pragnienia. Napoje powinny być podawane w temperaturze pokojowej, a nie bardzo schłodzone – radzi Dorota Witalis Grzebieniarz .

Bardzo ważne jest także zabezpieczanie dzieci przed szkodliwym działaniem słońca.

Skóra dziecka jest szczególnie wrażliwa na działanie promieni słonecznych, jest delikatna cienka, bardzo łatwo dochodzi do poparzenia, a to w przyszłości może skutkować nawet nowotworem skóry. Ostatnio zauważamy wzrost zachorowań na czerniaka u bardzo młodych ludzi, dlatego wczesna profilaktyka jest bardzo istotna. W tej chwili zalecamy wręcz u niemowląt stosowanie kremów z filtrami. Ważne jest także aby pamiętać o nakryciu głowy i dłuższych rękawach żeby skóra nie była bezpośrednio wystawiona na działanie promieni słonecznych – mówi specjalista ZPS.

No i pamiętajmy o tym, żeby nigdy nie zostawiać dziecka w upał w samochodzie!

Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie
Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
ul. Mostowa 6
33-100 Tarnów

NIP: 8733250820
REGON: 851800010

Wykonanie: Satis.net.pl . 2017. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywa. W zakładce RODO znajdziesz pełną informacje na ten temat.

Czytanie treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support