WSKAZÓWKI PRZED BADANIAMI

Wskazówki dla pacjentów którzy będą wykonywać badania w Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie.

EEG

Przed badaniem nie należy pić napojów alkoholowych lub zawierających kofeinę (mocna kawa, Coca-Cola, mocna herbata). Na badanie należy przyjść po spożyciu lekkiego posiłku, aby nie występowały spadki poziomu cukru we krwi. Przed badaniem należy umyć włosy. Nie wolno stosować lakierów do włosów, żeli i kremów do układania fryzury. Na badanie pacjent powinien przyjść wypoczęty i wyspany.

Próba wysiłkowa

Bezpośrednio przed próbą wysiłkową badany nie powinien palić papierosów,, spożywać posiłku,, pić mocnej kawy czy herbaty. Dotychczas przyjmowane leki należy przyjąć lub odstawić zgodnie z zaleceniami lekarza kierującego na badanie.

usg jamy brzusznej

Do rutynowego badania wymagane jest odpowiednie przygotowanie; pacjent pozostaje bez posiłku co najmniej 6 godzin, a osoby z tendencją do wzdęć proszone są o zażywanie na kilka dni przed badaniem środków przeciwwzdęciowych. Czasem, u pacjentów szczególnie otyłych i niewystarczająco przygotowanych do badania, wiarygodna ocena narządów nie jest możliwa; wtedy badanie należy powtórzyć po uzyskaniu nowego terminu badania

usg układu moczowego

Do tego badania należy zgłosić się z silnie wypełnionym moczem pęcherzem moczowym. W tym celu na około 2 godziny przed wykonaniem badania należy wypić około 1,5 do 2 litrów niegazowanego płynu (np. woda mineralna). Maksymalne wypełnienie pęcherza umożliwia dokładne zobrazowanie jego ścian, pozwala wykazać ewentualne cofanie się moczu w kierunku nerki oraz (po opróżnieniu ) ocenić stopień zalegania moczu w pęcherzu.

EMG

Przed badaniem należy dokładnie umyć badaną kończynę. Nie ma ograniczeń co do spożywania posiłków. Nie należy używać kremów lub maści na skórę w obszarze, który ma być badany.

Pobranie krwi

Warunki te powinny być przestrzegane w odniesieniu do badań rutynowych, okresowych, kontrolnych i większości specjalistycznych.

Do powyższych badań krew jest pobierana :

 • Rano – po wypoczynku nocnym (pacjent nie powinien przystępować do badań po nieprzespanej nocy i forsownym wysiłku fizycznym)
 • Na czczo (ostatni posiłek – 12 godzin przed pobraniem)
 • Przy zachowaniu dotychczasowej diety (nie w okresie głodzenia i obfitych posiłków)
 • Nie w okresie miesiączki
 • Przed leczeniem lub po ewentualnym odstawieniu leków (łącznie z witaminami) mogących wpływać na poziom mierzonego składnika, o ile nie zaburza to procesu terapeutycznego – po wcześniejszym ustaleniu z lekarzem.

Mocz- badanie ogólne

Przed pobraniem moczu pacjent powinien:

 • obmyć narządy moczowo – płciowe wodą z mydłem
 • w czasie oddawania moczu , pierwszą porcję moczu należy odrzucić
 • środkową porcję moczu zebrać do jednorazowego pojemnika (do zakupienia w aptece), lub do dobrze umytego i wyparzonego słoika
 • ostatnią porcję moczu należy odrzucić.

Badanie profilu lipidowego

 • W okresie poprzedzającym badanie / 1 – 2 tygodnie / należy zachować normalną dietę i stałą masę ciała / unikanie głodówek / oraz zwyczajowy tryb życia.
 • Nie pić alkoholu 2 – 3 dni przed badaniem
 • Ostatni posiłek w dniu poprzedzającym badania- dozwolone są sucha bułka i herbata
 • Do badania krwi należy przyjść rano, na czczo, po 14 – 16 godzinnej diecie
 • O ile to możliwe, po konsultacji z lekarzem, należy odstawić leki wpływające na gospodarkę lipidową
 • 30 minut przed badaniem pacjent powinien pozostać w spoczynku / np. siedzieć /
 • Badanie należy przeprowadzić po wykluczeniu choroby, urazu i jakiejkolwiek przyczyny wtórnej dyslipoproteinemi.
  Jeżeli takie zaistnieją badanie należy wykonać nie wcześniej niż :
 • 3 tygodnie po przebyciu łagodnych chorób
 • 6 tygodni / nawet do trzech miesięcy / po przebyciu ostrych chorób, zawały serca, zabiegów chirurgicznych /

test tolerancji doustny

 • Przed przeprowadzeniem testu nie należy zmieniać diety ( utrzymać dotychczasowe nawyki żywieniowe) w ciągu co najmniej trzech dni
 • Wieczorem w dniu poprzedzającym test pacjent powinien spożyć umiarkowany posiłek i pozostać na czczo przez całą noc (co najmniej 8 godzin); w tym czasie można pić tylko wodę.
 • Przed badaniem należy utrzymywać zwykłą aktywność fizyczną, unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, a także unieruchomienia.
 • U kobiet test wykonuje się w przynajmniej 3 – dniowym odstępie od miesiączki.

Należy odnotować występowanie czynników mających wpływ na interpretację wyników testu (np. przyjmowane leki, brak aktywności, zakażenie itp).

przesiewowy test tolerancji doustny

 • Badanie wykonuje się między 24 a 28 tygodniem ciąży, pacjentka nie musi być na czczo
 • Pacjentka zgłasza się do badania w godzinach rannych z 50 g bezwodnej glukozy / odmierzoną ilość glukozy można kupić tylko i wyłącznie w aptece /
 • Obciążenie glukozą – pacjentka wypija 50 g bezwodnej glukozy rozpuszczonej w 250 – 300 ml wody o temperaturze pokojowej w ciągu 5 minut
 • Po obciążeniu pacjentka pozostaje w spoczynku , bez wysiłku fizycznego, w pozycji siedzącej. Podczas wykonywania testu pacjentce nie wolno palić papierosów ani przyjmować pożywienia

Po 60 minutach od wypicia glukozy, należy pobrać próbkę krwi żylnej w celu oznaczenia stężenia glukozy w osoczu/ surowicy.

test tolerancji doustny 75g

 • Pacjent zgłasza się do badania w godzinach rannych z 75 g bezwodnej glukozy / odmierzoną ilość glukozy można kupić tylko i wyłącznie w aptece /
 • Pobranie wyjściowej próbki krwi żylnej w celu wykonania oznaczenia stężenia glukozy w osoczu/ surowicy
 • Obciążenie glukozą – pacjent wypija 75 g bezwodnej glukozy rozpuszczonej w 250 – 300 ml wody o temperaturze pokojowej w ciągu 5 minut
 • Po obciążeniu pacjent pozostaje w spoczynku, bez wysiłku fizycznego w pozycji siedzącej. Podczas wykonywania testu pacjentowi nie wolno palić papierosów ani przyjmować pożywienia

Po 120 minutach od wypicia glukozy, należy pobrać drugą próbkę krwi żylnej w celu oznaczenia stężenia glukozy w osoczu/ surowicy.

Klirens kreatyniny

 • Do oznaczenia klirensu kreatyniny endogennej konieczne jest przeprowadzenie dobowej zbiórki moczu oraz pobranie krwi na badanie zawartości kreatyniny
 • Pacjent powinien być nawodniony
 • W czasie przeprowadzania badania nie należy pić kawy ani herbaty, gdyż mają one działanie moczopędne, nie jeść dużych ilości mięsa zwłaszcza gotowanego, oraz należy zażywać tylko niezbędne leki.

mocz- posiew

Przed pobraniem moczu pacjent powinien:

 • obmyć narządy moczowo – płciowe wodą z mydłem
 • w czasie oddawania moczu , pierwszą porcję moczu należy odrzucić
 • środkową porcję moczu zebrać do jednorazowego pojemnika
 • ostatnią porcję moczu – oddać do ubikacji.

gastroskopia

Przygotowanie do badania:

Do badania pacjent powinien zgłosić się na czczo – nie powinien jeść, pić 8 godzin przed badaniem. Nie powinien te palić papierosów w dniu badania.

W przypadku, gdy pacjent przyjmuje leki zmniejszające krzepliwość krwi (aspiryna, acard, polocard, acenokumarol, sintrom, warfin, heparyny w zastrzykach), należy poinformować o tym lekarza wykonującego badanie.

Na badanie proszę zabrać: dowód osobisty, opisy poprzednio wykonywanych badań gastroskopii.

Jak postępować po badaniu?

Po badaniu można jeść i pić, gdy minie uczucie drętwienia gardła wywołane znieczuleniem – zazwyczaj pół godziny po badaniu. W przypadku pobierania wycinków lub usuwania polipów zastosować się do zaleceń lekarza wykonującego badanie.
Wynik jest do odebrania bezpośrednio po badaniu. W przypadku pobrania materiału do badania histopatologicznego wyniki będą do odebrania za 2-3 tyg. W gabinecie lekarza Pracowni Endoskopii.

Informacja odnośnie badania tel: 146310217

kolonoskopia

Przygotowanie:

 1. Na pięć dnia przed planowaną kolonoskopią nie wolno jeść owoców pestkowych, pestek siemienia lnianego i maku itp. Wskazane jest ograniczenie pożycia innych owoców i warzyw.
 2. Na 2 dni przed badaniem proszę stosować dietę ubogoresztkową (np. makarony, buliony, ryż, gotowane mięso, ryby).
 3. W dniu poprzedzającym badanie:
  – można zjeść tylko śniadanie, bez mleka, owoców, można pić napoje klarowne
  – przygotuj roztwór preparatu do przeczyszczania jelita (np. Fortrans) wg ulotki, który został przepisany przez lekarza kierującego i wypij
  – środek przepijaj dużą ilością płynów (łącznie 4 l).
 4. Wieczorem dzień przed badaniem i w dniu badania rano zażyj lek zawierający potas.
 5. Na 6 godzin przed badaniem należy pozostać na czczo.
 6. Jeżeli przyjmujesz regularnie leki w dniu badania zażyj poraną dawkę leku popijając 1-2 łyżkami wody. Odstawić leki zmniejszające krzepliwość krwi na 5 dni przed badaniem- po wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym.
 7. Do badania proszę zabrać dowód osobisty, posiadaną dokumentację medyczną, wypisane nazwy leków i dawki ich przyjmowania.

Po wykonaniu badania obowiązuje 12 godzinny zakaz prowadzenia pojazdów i maszyn mechanicznych oraz picia alkoholu.

Po badaniu:

Po kolonoskopii z reguły pozostaje uczucie wzdęcia związane z zalegającym w jelicie powietrzem. Ustępuje ono po kilku- kilkunastu godzinach. Niekiedy, zwłaszcza jeżeli podczas badania były pobierane wycinki lub były usuwane polipy, może pojawić się krew w stolcu. Jej ilość z reguły jest śladowa i nie wymaga żadnego leczenia. Jeżeli ilość krwi jest znaczna lub utrzymuje się dłużej ( kilka dni) należy skonsultować się z lekarzem.

Po ustąpieniu znieczulenia pacjent może normalnie przyjmować posiłki i wrócić do zwykłej aktywności.

Jeżeli badanie przeprowadzone było w znieczuleniu dożylnym, pacjent nie powinien w tym dniu prowadzić samochodu i/lub obsługiwać maszyn, a powrót do domu musi odbywać się pod opieką osoby towarzyszącej.

Wynik jest do odebrania bezpośrednio po badaniu. W przypadku pobrania materiału do badania histopatologicznego wyniki będą do odebrania za 2-3 tyg. W gabinecie lekarza Pracowni Endoskopii.

Informacja odnośnie badania tel: 146310217

rektoskopia i anoskopia

Treść wskazówek dot. przygotowania do badania rektoskopii i anoskopii i zabiegów proktologicznych znajduje się pod poniższym odnośnikiem:

Przygotowanie do rektoskopii i anoskopii i zabiegów proktologicznych

Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie
Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
ul. Mostowa 6
33-100 Tarnów

NIP: 8733250820
REGON: 851800010
DBO 000034332

2017 © - Zespół Przychodni Specjalistycznych Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Satis.net.pl

Od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywa. W zakładce RODO znajdziesz pełną informacje na ten temat.

Czytanie treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support