Dlaczego dzieci widzą coraz gorzej i jak zadbać o wzrok naszych pociech?

23 kwietnia 2024

Krótkowzroczność to najbardziej powszechna wada wzroku, która coraz częściej daje o sobie znać już w wieku wczesnoszkolnym, a następnie dość szybko postępuje. Dlaczego dzieci widzą coraz gorzej i jak dbać o wzrok już od najmłodszych lat?

Rozmawiamy z lek. Eweliną Czternastek, specjalistką okulistyki w Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie (na zdj.).

Nawet połowa polskich dzieci cierpi z powodu wad wzroku takich jak krótkowzroczność lub astygmatyzm. Skąd biorą się te problemy?

Wady wzroku to upośledzenie zdolności naszego oka do tworzenia prawidłowo zogniskowanego obrazu na siatkówce. Najczęściej występującą u dzieci wadą jest wspomniana w pytaniu krótkowzroczność, która powoduje, że obraz powstaje przed siatkówką, przez co niewyraźnie widzi się obiekty w oddali, natomiast z widzeniem przedmiotów położonych blisko nie ma problemów. Dla odmiany nadwzroczność to wada, gdzie obraz tworzy się za siatkówką, stąd osoby z tą wadą mają trudności z widzeniem obiektów znajdujących się blisko. W młodym wieku naturalna zdolność oka do akomodacji częściowo kompensuje tę wadę, ale z wiekiem zdolność ta maleje, co powoduje trudności z widzeniem zarówno z bliska jaki i z daleka. Astygmatyzm to wada, w której na siatkówce powstaje obraz niepunktowy i nieostry, a pacjent widzi niewyraźne kontury i kształty, obraz jest zamglony.

Do czynników, które mają wpływ na powstawanie wad wzroku należy zaliczyć:

-predyspozycje genetyczne

– styl życia związany ze zbyt dużą ilością pracy w bliskich odległościach, wynikający z zabawy przy komputerze czy też nadmiernego korzystania ze smartfonów

– słabe oświetlenie podczas nauki/pracy

– mała ilość czasu spędzanego na świeżym powietrzu,

– nieprawidłowa dieta

– urazy mechaniczne

– współwystępowanie innych chorób (np. cukrzycy)

Kiedy wada wzroku taka jak krótkowzroczność daje o sobie znać?

Najpopularniejszymi symptomami nieskorygowanej krótkowzroczności są: niewyraźne widzenie, bóle głowy z towarzyszącym zmęczeniem i łzawieniem oczu. Krótkowzroczność zazwyczaj pojawia się w dzieciństwie lub we wczesnej młodości i postępuje do ok. 20-25 roku życia.

Co powinno zwrócić uwagę rodziców, po czym mają poznać że dziecko źle widzi?

Objawy, które powinny zaniepokoić rodziców to przede wszystkim: mrużenie oczu przy próbie odczytania czy zobaczenia czegoś z daleka, nadmierne zbliżanie się do przedmiotów lub „wysuwanie” głowy, częste bóle głowy zwłaszcza okolicy czołowej oraz skroniowej, zgłaszanie przez dziecko, że widzi zamazany obraz, przesiadanie się w szkole do ławek znajdujących się bliżej tablicy, czytanie książek czy też korzystanie ze smartfonów z bardzo bliskiej odległości, potykanie się, ewentualnie zahaczanie o różne przedmioty podczas chodzenia.

Czy możemy zahamować postęp krótkowzroczności u naszych pociech?

Podstawą leczenia krótkowzroczności jest stosowanie u dziecka odpowiednich okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Ponadto istnieje kilka metod hamowania progresji krótkowzroczności:

– krople z atropiną, które podajemy rozcieńczone i nie powodują dysfunkcji w codziennym funkcjonowaniu.

– ortokorekcja, która polega na korzystaniu ze specjalistycznych soczewek, zakładanych tylko na czas snu. Ich zadaniem jest odkształcenie rogówki, dzięki czemu w ciągu dnia pacjent nie musi nosić okularów.

– okulary antymiopijne, które hamują krótkowzroczność poprzez obwodowe rozogniskowanie, natomiast część centralna soczewki okularowej koryguje wadę.

Na czym polega profilaktyka krótkowzroczności, jak dbać o oczy?

Profilaktyka krótkowzroczności w głównej mierze polega na zadbaniu o odpowiednią higienę pracy wzrokowej w bliskich odległościach, a mianowicie unikaniu wielogodzinnego spędzania czasu przed komputerem czy smartfonem, dbanie o regularne przerwy od nauki, umożliwienie nauki w dobrym oświetleniu, zachowanie odpowiedniej postawy podczas odrabiania lekcji przy biurku. Ponadto zapobieganie krótkowzroczności nie różni się od profilaktyki innych chorób cywilizacyjnych, a więc wskazane jest zadbanie o aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, a konkretnie w otwartej przestrzeni, dbanie o dietę bogatą w warzywa i owoce , dbałość o odpowiednio długi i regularny sen.  Również należy pamiętać o systematycznych kontrolach okulistycznych.

 

Dzieci widzą coraz gorzej. Duże zainteresowanie profilaktycznymi badaniami

Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie
Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
ul. Mostowa 6
33-100 Tarnów

NIP: 8733250820
REGON: 851800010
BDO 000034332

2017 © - Zespół Przychodni Specjalistycznych Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Satis.net.pl

Od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywa. W zakładce RODO znajdziesz pełną informacje na ten temat.

Czytanie treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support