Dni Otwarte na Oddziale Dziennym Psychiatrycznym [ZDJĘCIA]
W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Małopolsce, mieszkańcy regionu mogli odwiedzić Oddział Dzienny Psychiatryczny Ogólny w Zespole Przychodni Specjalistycznych przy ulicy Mostowej 6.
Oddział powstał w 2006 roku, dzięki funduszom unijnym. Dzień otwarty był okazją żeby pokazać jak funkcjonuje obecnie.
Osoby, które odwiedziły naszą placówkę mogły zobaczyć sale terapeutyczne m.in. pokój relaksacyjny, miejsce do fototerapii czy salę do terapii zajęciowej oraz prace, które powstają w ramach tych zajęć. To prawdziwe dzieła sztuki: obrazy na płótnie, prace przestrzenne, dekoupage czy kompozycje wykonane techniką kolaż.
O pracy na Oddziale i metodach terapeutycznych opowiedziała gościom kierownik oddziału, lekarz psychiatra Ines Szczepańska.
– W ramach Oddziału Dziennego Psychiatrii Ogólnej udzielane są bezpłatne świadczenia psychiatryczne dla osób powyżej 18. roku życia, obejmujące diagnostykę i terapię osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi z preferencją osób z zaburzeniami psychotycznymi (zgodnie z wytycznymi Narodowego Funduszu Zdrowia). Oddział dysponuje 20 miejscami, a do przyjęcia wymagane jest skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego – mówi Ines Szczepańska.
– Stosujemy różne formy leczenia: farmakoterapię, psychoterapię, arteterapię, muzykoterapię, psychoedukację, warsztaty psychologiczne, psychorysunek, kolaż, relaksację, oraz terapię zajęciową. Wszystko po to aby nasi podopieczni jak najlepiej funkcjonowali w normalnym życiu – tłumaczy psycholog, Katarzyna Nowicka–Mleczko.
Maksymalny czas pobytu wynosi 12 tygodni w roku. Pacjenci, którzy tafiają na oddział są badani przez psychiatrę i psychologa. Dla każdego ustalany jest plan terapii – udział w zajęciach grupowych i indywidualnych.
W skład zespołu terapeutycznego wchodzą: lekarze, pielęgniarka, psychologowie oraz terapeuta zajęciowy.
Pragniemy również poinformować, że staramy się o kolejne unijne środki na rozwój działalności Zespołu Przychodni Specjalistycznych.
– Obecnie oczekujemy na liście rezerwowej dofinansowania w ramach Regionalnego Program Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Jeżeli otrzymamy środki unijne możliwa będzie dalsza rozbudowa naszej przychodni przy Curie oraz zakup nowoczesnego sprzętu medycznego, w celu podnoszenia jakości świadczonych usług – mówi prezes Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie, Jarosław Kolendo.