Gdzie szukać pomocy? Dużo pytań po zmianach w opiece psychiatrycznej
Rewolucja w systemie opieki psychiatrycznej nie oznacza zmian dla pacjentów, którzy do tej pory korzystali z pomocy Oddziału Dziennego Psychiatrycznego w Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie – uspokaja kierownik tej placówki. Lekarz psychiatra, Ines Szczepańska mówi, że wiele osób nie wie na czym dokładnie polegają zmiany i obawia się co z nimi będzie.
Ci, którzy do tej pory korzystali z pomocy ośrodka przy ulicy Mostowej nadal mogą tam przychodzić i zapisywać się na wizyty.
– Nasz ośrodek funkcjonuje jak do tej pory, tyle że po zmianach jesteśmy podwykonawcą Centrum Zdrowia Psychicznego, działającego przy szpitalu, czyli jeżeli ktoś z państwa będzie się chciał zarejestrować u nas przy Mostowej do lekarza, do którego ma zaufanie, u którego chce się leczyć jak najbardziej jest to możliwe – tłumaczy Ines Szczepańska.
Nowością jest to, że jeżeli ktoś potrzebuje pomocy nagle, bo ma kryzys – np. myśli samobójcze, nie musi czekać na wyznaczoną wizytę w ośrodku tylko idzie do punktu przy szpitalu św. Łukasza i tam specjalista musi natychmiast się nim zająć.
Osoba zgłaszająca się do Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP) przy nowym szpitalu w pierwszej kolejności trafi nie do rejestracji, a do Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego, w którym ma go przyjąć profesjonalista (psycholog, pielęgniarka psychiatryczna, terapeuta środowiskowy).
Nowy model opieki realizowany w pilotażu opiera się o model środowiskowej opieki, w którym pacjent ma otrzymać pomoc blisko miejsca zamieszkania, a nie być kierowany na długi pobyt do szpitala psychiatrycznego.
Posłuchaj Ines Szczepańskiej: