Gdzie szukać pomocy? Dużo pytań po zmianach w opiece psychiatrycznej

19 listopada 2018

Rewolucja w systemie opieki psychiatrycznej nie oznacza zmian dla pacjentów, którzy do tej pory korzystali z pomocy Oddziału Dziennego Psychiatrycznego w Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie – uspokaja kierownik tej placówki. Lekarz psychiatra, Ines Szczepańska mówi, że wiele osób nie wie na czym dokładnie polegają zmiany i obawia się co z nimi będzie.

Ci, którzy do tej pory korzystali z pomocy ośrodka przy ulicy Mostowej nadal mogą tam przychodzić i zapisywać się na wizyty.

– Nasz ośrodek funkcjonuje jak do tej pory, tyle że po zmianach jesteśmy podwykonawcą Centrum Zdrowia Psychicznego, działającego przy szpitalu, czyli jeżeli ktoś z państwa będzie się chciał  zarejestrować u nas przy Mostowej do lekarza, do którego ma zaufanie, u którego chce się leczyć jak najbardziej jest to możliwe – tłumaczy Ines Szczepańska.

Nowością jest to, że jeżeli ktoś potrzebuje pomocy nagle, bo ma kryzys – np. myśli samobójcze, nie musi czekać na wyznaczoną wizytę w ośrodku tylko idzie do punktu przy szpitalu św. Łukasza i tam specjalista musi  natychmiast się nim zająć.

Osoba zgłaszająca się do Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP) przy nowym szpitalu w pierwszej kolejności trafi nie do rejestracji, a do Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego, w którym ma go przyjąć profesjonalista  (psycholog, pielęgniarka psychiatryczna, terapeuta środowiskowy).

Nowy model opieki realizowany w pilotażu opiera się o model środowiskowej opieki, w którym pacjent ma otrzymać pomoc blisko miejsca zamieszkania, a nie być kierowany na długi pobyt do szpitala psychiatrycznego.

Posłuchaj Ines Szczepańskiej:

Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie
Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
ul. Mostowa 6
33-100 Tarnów

NIP: 8733250820
REGON: 851800010

Wykonanie: Satis.net.pl . 2017. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywa. W zakładce RODO znajdziesz pełną informacje na ten temat.

Czytanie treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support