Jaskra prowadzi do nieodwracalnej ślepoty – zbadaj się!
Specjaliści szacują, że do 2020 roku ponad 11 mln osób utraci wzrok z powodu jaskry. W Polsce choroba dotyczy już ok. 750 tys. osób. Blisko połowa z nich nadal nie została zdiagnozowana i nie zdaje sobie sprawy, że grozi jej ślepota.
Z okazji „Światowego Tygodnia Jaskry” w ponad 60 placówkach w 38 miastach Polski do 17 marca można bezpłatnie i bez skierowania zbadać wzrok w kierunku wykrycia tej choroby. Takie badania można wykonać także w Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie.
Okulista profesor Jerzy Szaflik w rozmowie z Polskim Radiem powiedział, że badania przesiewowe pozwalają wcześnie zdiagnozować jaskrę i rozpocząć leczenie, które może ocalić wzrok.
– Głównym problemem jest to, że jeżeli jaskra nie jest leczona to praktycznie prowadzi do nieodwracalnej ślepoty. Dlatego tak ważne jest rozpoznanie jej i leczenie, tym bardziej że jaskra nie boli i we wczesnej fazie nie upośledza widzenia, a już niszczy nerw wzrokowy – tłumaczy profesor Jerzy Szaflik.
Badania wzroku powinno się wykonywać raz na rok.
Na jaskrę może zachorować każdy, bez względu na wiek. W grupie podwyższonego ryzyka są osoby, które mają podwyższone ciśnienie w oku , krótkowzroczność, przypadki jaskry w rodzinie, a także nadciśnienie tętnicze czy zaburzenia krążenia.
Akcję „Polscy Okuliści kontra jaskra” organizuje Polskie Towarzystwo Okulistyczne przy współudziale Polskiego Związku Niewidomych.
W Zespole Przychodni Specjalistycznych zainteresowanie bezpłatnymi badaniami, które odbywają się w tym tygodniu, było tak duże, że niestety nie ma już wolnych miejsc!
Jeżeli chcesz być spokojny o swoje oczy w każdej chwili możesz zapisać się do naszych specjalistów z Poradni Okulistycznej. Tu znajdziesz szczegóły: