Krew dużo mówi o naszym zdrowiu! Jakie badania warto wykonać? [WYWIAD]

22 sierpnia 2019

Badając krew jesteśmy w stanie wykryć wiele chorób, również tych najgroźniejszych. Kiedy powinniśmy badać krew? O czym świadczą badania? Jakie wyniki powinny być dla nas sygnałem ostrzegawczym? Jak przygotować się do badań aby wyniki były jak najbardziej precyzyjne i wiarygodne?

Rozmawiamy z Beatą Holik-Januś (na zdj), kierownikiem Pracowni Diagnostyki Laboratoryjnej w Zespole Przychodni Specjalistycznych, która zajęła pierwsze miejsce w konkursie „Najlepsza jakość w diagnostyce”.

Dlaczego warto badać krew profilaktycznie?

Badania profilaktyczne wykonujemy w celu monitorowania stanu naszego zdrowia. Dzięki nim możemy wykrywać choroby na wczesnym etapie, zanim jeszcze pojawią się objawy choroby. Badania profilaktyczne powinniśmy wykonywać regularnie,, przeważnie jeden raz w roku, w stanie zdrowia czyli wtedy kiedy nic nam nie dolega. Najczęściej zlecane badania profilaktyczne to: OB., morfologia, glukoza, cholesterol, badanie ogólne moczu.

Dlaczego badanie morfologii i glukozy jest tak ważne?

Morfologia krwi obwodowej jest podstawowym badaniem krwi. Wynik badania mówi nam o ogólnej kondycji organizmu a zmiany morfologii krwi mogą wskazywać na stany chorobowe: np.; zbyt niska ilość czerwonych krwinek może wskazywać na niedokrwistości ( anemie), wysoka ilość białych krwinek np. o toczącym się stanie zapalnym w organizmie lub innych chorobach krwi.

Poziom glukozy – drugie z najczęściej zlecanych badań laboratoryjnych służy rozpoznaniu cukrzycy i stanów przedcukrzycowych.

Najczęstszą przyczyną zgonów są choroby układu krążenia. Na jakie badania profilaktyczne w tym zakresie warto zwrócić uwagę?

Jeżeli chodzi o profilaktykę chorób krążenia, najczęściej badamy cholesterol. Zbyt wysokie stężenie cholesterolu jest dla organizmu niebezpieczne, ponieważ cholesterol zaczyna się odkładać we wnętrzu naczyń krwionośnych, przez co wzrasta ryzyko miażdżycy, choroby wieńcowej i zawału serca.

Badanie ogólne moczu to, zaraz po morfologii, najbardziej popularne i najczęściej zlecane badanie. Co to badanie mówi o naszym stanie zdrowia?

Badanie moczu sprawdza pracę nerek i całego układu moczowego oraz może być wskaźnikiem infekcji dróg moczowych. Zlecane jest także pacjentom z podejrzeniem cukrzycy lub zapalenia trzustki.

Jak często wykonywać badania profilaktyczne?

O ile nic nam nie dolega i czujemy się dobrze powyższe badania powinniśmy wykonywać raz w roku.

Jakie wyniki powinny nas szczególnie zaniepokoić?

W wynikach badań powinniśmy zwrócić uwagę czy otrzymane wartości mieszczą się w zakresach wartości dopuszczalnych, ale nie powinniśmy samodzielnie ich interpretować – wyniki badań zawsze powinny być interpretowane przez lekarza.

By zbadać krew wymagane jest skierowanie od lekarza?

Badania możemy wykonać 'na skierowanie' wystawione przez lekarza oraz odpłatnie.

Jak przygotować się do badania krwi, co jest ważne?

Bardzo ważną kwestią jest wiarygodność wyników badań. Składają się na nią m.in.: przygotowanie pacjenta do badań oraz jakość analityczna oznaczeń.

Przygotowanie pacjenta może mieć duży wpływ na wynik badania.

Aby wyniki badań były wiarygodne, pacjent musi być do nich odpowiednio przygotowany. Standardowe przygotowanie pacjenta do większości badań to pobranie ich rano, na czczo po nocnym wypoczynku, przy zachowaniu dotychczasowej diety. W razie wątpliwości zawsze można zwrócić się do laboratorium o informację dotyczącą prawidłowego przygotowania do danego badania.

Drugą ważną kwestią jest jakość analityczna oznaczeń. Laboratorium powinno być poddane systematycznej kontroli jakości badań. W naszym laboratorium prowadzimy systematyczną, codzienną kontrolę jakości badań, uczestniczymy również w wielu programach kontroli zewnątrzlaboratoryjnej.

Pracownia Diagnostyki Laboratoryjnej Zespołu Przychodni Specjalistycznych po raz kolejny zajęła pierwsze miejsce w konkursie„Najlepsza jakość w diagnostyce Beckman Coulter” w obszarze„Oznaczanie testów biochemicznych. Proszę powiedzieć jakie znaczenie ma ta wygrana dla badań prowadzonych w Laboratorium?

Ponowne zajęcie I miejsca w konkursie „Najlepsza jakość w diagnostyce Beckman Coulter ”w obszarze „ Oznaczanie testów biochemicznych” stanowi potwierdzenie że codzienna staranność w przygotowaniu analizatorów, odczynników i wykonywaniu badań daje efekt w postaci potwierdzenia ‘z zewnątrz’ wiarygodności tych wyników i wyróżnienia wśród kilkudziesięciu laboratoriów z całej Polski. Pierwsze miejsce stanowi dla nas, dla całego personelu naszej pracowni, który codziennie wkłada wiele wysiłku i pracy aby wyniki które państwo otrzymujecie były jak najlepszej jakości, ogromną satysfakcję i radość którą się z państwem dzielimy.

Dziękuję za rozmowę.

Zobacz także:

Pracownia Diagnostyki Laboratoryjnej

Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie
Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
ul. Mostowa 6
33-100 Tarnów

NIP: 8733250820
REGON: 851800010
DBO 000034332

2017 © - Zespół Przychodni Specjalistycznych Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Satis.net.pl

Od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywa. W zakładce RODO znajdziesz pełną informacje na ten temat.

Czytanie treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support