Hashimoto – zmora naszych czasów! Coraz więcej kobiet ma problem z tarczycą

10 kwietnia 2019

Zmęczenie, senność przybieranie na wadze, wypadanie włosów i ciągłe uczucie chłodu – to tylko niektóre z objawów, które powinny skłonić do przebadania hormonów tarczycy. Hashimoto  może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. U kobiet z tą chorobą często występują  kłopoty z zajściem w ciążę.

Rozmawiamy z endokrynolog Małgorzatą Bochenek z Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie. 

Jak poważna jest to choroba?

Ta choroba tarczycy może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia ponieważ w Hashimoto organizm zwraca się przeciwko sobie. Organizm niszczy się samoistnie, destrukcyjnie. I tak też wygląda tarczyca w obrazie USG. Stopniowo następuje zanik tej tarczycy, wypełnienie jej komórkami płynowymi, zwłóknieniem miąższu, zmniejszeniem gruczołu, łącznie z zanikiem komórek tarczycowych. W związku z tym tarczyca produkuje hormonów mniej niż organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.

Dlaczego organizm atakuje sam siebie? Co wiemy o przyczynach tej choroby?

Do końca nie jesteśmy w stanie rozpoznać czynnika etiologicznego. Jest natomiast wiele hipotez, wymienia się czynniki środowiskowe, niedobory pokarmowe, niedobory pierwiastków makro i mikro, a głównie nieprawidłowość immunologiczna.

Komu grozi  Hashimoto?

Ta choroba może dotknąć każdego. Dzieci z zapaleniem tarczycy gorzej się uczą i wolniej rosną. Kobiety mogą mieć problemy z zajściem w ciążę lub utrzymaniem jej.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Hashimoto to taka choroba biało-czarna, ponieważ objawy tej choroby są drastycznie różne. Można być gorącym jak piec, zimnym jak lód, suchym jak pieprz. Jednak pierwszymi objawami, które mogą świadczyć, że coś złego dzieje się z organizmem, są m.in. wzrost masy ciała, sucha skóra, wypadające włosy, kołatanie serca, częste zmiany nastroju, szybkie zmęczenie i senność. Bardzo często te objawy są ignorowane i traktowane jako efekt przepracowania lub stresu. Tymczasem ich nasilenie jest symptomem zachodzących w organizmie bardzo negatywnych zmian.

Dlatego specjaliści od chorób tarczycy przekonują, że regularne sprawdzanie stanu tego gruczołu jest równie ważne jak kontrolowanie poziomu cholesterolu?

Badania profilaktyczne w przypadku chorób tarczycy są bardzo ważne. Podstawowym badaniem biochemicznym jest określenie we krwi poziomu TSH.  Kolejnym krokiem jest oznaczenie stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych w surowicy, a zwłaszcza przeciwciał przeciwko tyreoperoksydazie (anty-TPO) lub przeciwko tyreoglobulinie (anty-TG) – zwiększone stężenie anty-TPO jest charakterystyczne dla choroby Hashimoto, ale należy pamiętać, że nie jest to warunek konieczny  Wykonuje się także USG tarczycy. Badania hormonalne tarczycy są bardzo istotne w przypadku młodych kobiet, które planują zajść w ciążę. Warto także wiedzieć, że normy laboratoryjne TSH dla kobiet starających się o dziecko są inne niż dla pozostałej grupy pacjentów. Kobieta w wieku rozrodczym powinna mieć TSH przynajmniej poniżej 2,5. Natomiast, jeśli pacjentka aktywnie stara się o dziecko, sugeruje się, by poziom TSH był jeszcze niższy.

Samej choroby Hashimoto się nie leczy, leczy się tarczycę, która z powodu Hashimoto działa nieprawidłowo. Jak to leczenie wygląda?

Leczenie Hashimoto jest łatwe i przynosi wymierne efekty. Wystarczy regularnie przyjmować leki. Nie leczy się przyczyn choroby, a niedoczynność lub nadczynność będące wynikiem zapalenia tarczycy. Pacjenci muszą wiedzieć, że Hashimoto to choroba, którą będą leczyć zawsze.  Choć leczenie  nie prowadzi do całkowitego wyleczenia, to zmniejsza objawy i podnosi jakość życia.

Jak w przypadku wielu innych chorób ważna jest także odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, odpoczynek oraz rezygnacja z używek.

Poradnia Endykronologiczna

Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie
Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
ul. Mostowa 6
33-100 Tarnów

NIP: 8733250820
REGON: 851800010
BDO 000034332

2017 © - Zespół Przychodni Specjalistycznych Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Satis.net.pl

Od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywa. W zakładce RODO znajdziesz pełną informacje na ten temat.

Czytanie treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support