PRACOWNIA BADAŃ SŁUCHU


Dział Diagnostyki Medycznej
ul. Marii Skłodowskiej – Curie 1 (III piętro)
33-100 Tarnów
tel. (14) 63 10 217

Kierownik – mgr Beata Holik – Januś

Pracownia czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 14:00

Audiometria jest metodą badania słuchu. Najczęściej wykonywanym badaniem audiometrycznym jest audiometria tonalna. Badany znajduje się w specjalnie izolowanym i wytłumionym pomieszczeniu (kabinie ciszy) i odpowiada po usłyszeniu dźwięku. Dźwięk jest generowany z audiometru do specjalnych słuchawek. Podczas badania mierzy się odpowiedzi w poszczególnych częstotliwościach i natężeniach dźwięku, a wyniki są prezentowane w postaci krzywych – audiogramów. Krzywe audiometryczne obrazują schorzenia i wielkość ubytków słuchu i są podstawą ewentualnego leczenia i doboru aparatu słuchowego.

W pracowni wykonywana jest także Tympanometria.

Tympanometria jest również rodzajem nieinwazyjnej metody badania słuchu. Polega na mierzeniu odbicia fali dźwiękowej od błony bębenkowej podczas zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Jej wynikiem jest powstanie krzywej tympanogramu, za pomocą której można zdiagnozować pęknięcie błony bębenkowej, infekcje ucha środkowego (szczególnie u dzieci), niedrożność trąbki Eustachiusza i nieprawidłowość zanikania odruchu strzemiączkowego.

W czasie badania do przewodu słuchowego wkładamy zatyczkę dokładnie uszczelniającą przewód. Do zatyczki dochodzą trzy przewody z aparatu tympanometrycznego pierwszy połączony z generatorem dźwięku, drugi z mikrofonem i trzeci z pompą zmieniającą ciśnienie w przewodzie słuchowym. Zmiany ciśnienia powodują wychylenie błony bębenkowej, które są rejestrowane automatycznie przez tympanometr i przedstawione w postaci krzywej – tympanogramu.

Zarówno badanie słuchu audiometrem czy tympanometrem musi być przeprowadzone badanie otolaryngologiczne (przez lekarza) z oceną drożności trąbki słuchowej i badaniem subiektywnym słuchu.

W przypadku niedrożności najpierw często wykonywane jest płukanie przewodu słuchowego.

Do przeprowadzenia badań nie ma innego specjalnego przygotowania. Mogą być powtarzane wielokrotnie. Wykonywane są u pacjentów w każdym wieku.Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie
Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
ul. Mostowa 6
33-100 Tarnów

NIP: 8733250820
REGON: 851800010
DBO 000034332

2017 © - Zespół Przychodni Specjalistycznych Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Satis.net.pl

Od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywa. W zakładce RODO znajdziesz pełną informacje na ten temat.

Czytanie treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support