Dział Diagnostyki Medycznej
ul. M. Skłodowskiej- Curie 1 ( I piętro, gab. 114)
33-100 Tarnów
tel. (14) 63 24 254
Kierownik – mgr Beata Holik – Januś
Pracownia czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 12.00
Densytometria – badanie gęstości kości, badanie obrazowe w rozpoznawaniu osteoporozy.
Badanie densytometryczne określa gęstość mineralną kości, pozwalając precyzyjnie zmierzyć masę kości. Densytometria ocenia stopień pochłaniania wiązki promieni rentgenowskich przenikających tkankę kostną zależnie od jej gęstości. Komputerowo tworzy się dwuwymiarowy obraz trójwymiarowej struktury kości, określając jej gęstość objętościową i powierzchniową. Pomiar gęstości kości pozwala pośrednio wnioskować o wytrzymałości kości na obciążenia mechaniczne. Dlatego badanie densytometryczne pozwala na wczesne stwierdzenie ryzyka złamań kręgów czy też szyjki kości udowej. Ma to znaczenie nie tylko we wczesnej diagnostyce osteoporozy i monitorowaniu leczenia, ale również osteopenii (zagrożeniu osteoporozą) co ma podstawowe znaczenie w podjęciu intensywnej profilaktyki.
Badanie densytometryczne powinno się wykonywać w przypadku: obecności czynników ryzyka osteoporozy, a także w okresie menopauzy i andropauzy oraz stwierdzenia choroby, w przebiegu której występuje ryzyko osteoporozy, potwierdzone radiologicznie ubytkiem masy kostnej.
Profilaktycznie należy badania wykonywać po 45 roku życia – badanie kręgosłupa lędźwiowego, a po 65 roku życia badanie szyjki kości udowej. Z wiekiem następuje zmniejszenie wzrostu człowieka co często spowodowane jest kondensacją kręgów, a to z kolei powoduje pozorne zwiększenie gęstości tkanki kostnej, dlatego po 65 roku życia wskazane jest badanie szyjki kości udowej.
Do badania densytometrycznego nie trzeba się przygotowywać. Pacjent nie musi się rozbierać, konieczne jest tylko odsunięcie z badanego obszaru metalowych części odzieży. Badany leży na specjalnym stole, ramię densytometru przesuwa się nad ocenianym fragmentem, a na ekranie monitora pojawia się obraz obszaru, którego gęstość jest mierzona. Badanie trwa kilka minut.
Komputer przedstawia wyniki w postaci tabeli i wykresów.
Badanie jest nieszkodliwe może być wykonane bez skierowania.