Dział Diagnostyki Medycznej
ul. Mostowa 6 (I piętro)
33-100 Tarnów
Rejestracja na badania EEG w budynku D przy ul. Mostowej 6, czynna w godz. 07.00-18.00 tel. (14) 63 24 221, przeznaczona jest dla:
– dzieci, posiadających skierowanie wystawione przez lekarza pracującego w ZPS
– pacjentów dorosłych oraz dzieci chcących zapisać się na badania płatne.
Rejestracja na badania EEG w budynku przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 1, na parterze (okienko do rejestracji USG, EEG) czynna w godz. 07.00-17.00, tel. (14) 63 10 281, przeznaczona dla:
– pacjentów dorosłych, posiadających skierowanie wystawione przez lekarza pracującego w ZPS
– pacjentów dorosłych oraz dzieci, posiadających skierowanie z ośrodków, z który podpisane są umowy na badania EEG
– pacjentów dorosłych oraz dzieci chcących zapisać się na badania płatne.
Kierownik – mgr Beata Holik – Januś
Godziny pracy:
Poniedziałek: | 07:00 – 14:35 |
Wtorek: | 07:00 – 20:00 |
Środa: | 07:00 – 20:00 |
Czwartek: | 07:00 – 18:35 |
Piątek: | 07:00 – 17:00 |
Badanie EEG jest badaniem czynności mózgu, które przeprowadza się za pomocą aparatu nazywanego Elektroencefalografem. W czasie badania na skórze głowy pacjenta rozmieszcza się elektrody, które są połączone kablami ze wzmacniaczem i urządzeniem nagrywającym. Urządzenie nagrywające przetwarza impulsy elektryczne na serię linii falistych, które następnie są zapisywane w specjalnym programie komputerowym i mogą być wydrukowane na papierze. Aparat ten zapisuje zmiany elektryczne, które powstają w milionach komórek nerwowych mózgu. Taki zapis wskazuje przyczynę dolegliwości. Rozkład przestrzenny fal, ich ciągłość, kształt, charakter, czas trwania, częstotliwość i natężenie opisuje lekarz – porównuje dane pracy mózgu z odpowiednimi normami dla wieku i stanu fizjologicznego. Badanie nie jest bolesne, nie jest szkodliwe, bowiem w czasie badania zapisuje się wyłącznie czynność mózgu podobnie jak w czasie EKG zapisuje się czynność serca.
Przebieg badania
Badanie EEG wykonywane przy pomocy komputera, prowadzi technik EEG, zapis zaś ocenia lekarz specjalista. Technik zakłada na głowę badanego specjalny czepek z elektrodami. Na skórę głowy w miejscu ułożenia elektrod wciska się małą ilość żelu dla utrzymania elektrod w odpowiednich miejscach. Następnie badany kładzie się na łóżko. Badanie EEG trwa zazwyczaj około 45 minut, w tym samo badanie około 30 minut, a przygotowanie do badania około 15 minut.
Badanie w czuwaniu
Badany leży spokojnie, nie napina mięśni, nie rusza się, nie mówi podczas badania, gdyż takie zachowanie mogłoby zniekształcić zapis EEG. Badający wydaje kilka razy proste polecenia, jak na przykład: „proszę otworzyć lub zamknąć oczy, oddychać głęboko lub oddychać normalnie”. W innej części badania dla oceny wrażliwości na światło podawane są przez kilka minut błyski świetlne przy oczach zamkniętych, niekiedy przedstawione są dodatkowe wzorce geometryczne takie jak: paski, kratki i szachownice.
Badanie we śnie
U małych dzieci niespokojnych lub u dorosłych (jeśli wymaga tego sytuacja np. objawy występują we śnie lub lekarz tak zadecyduje), badanie przeprowadzane jest we śnie spontanicznym bez zastosowania jakichkolwiek leków w celu wywołania snu. Aby badany zasnął w pracowni, należy przygotować się do snu: umówić się na badania o takiej porze, kiedy dziecko zwykle zasypia w domu, zastosować wybudzenie w nocy i następnie nie pozwolić zasnąć do czasu badania.
Rekomendujemy zastosowanie następujących praktycznych metod:
PRZYGOTOWANIE DO BADANIA EEG
!!!WAŻNE!!!
Pacjenci w dniu badania nie mogą mieć objawów infekcji
(katar, kaszel, stan podgorączkowy itp.) Infekcja może mieć wpływ na zapis EEG
Dzień przed badaniem pracownik EEG będzie kontaktował się telefonicznie z pacjentem w celu informacji o prawidłowym przygotowaniu do badania- proszę mieć telefon w zasięgu!
PRZYGOTOWANIE DO BADANIA:
EEG W CZUWANIU:
EEG WE ŚNIE LUB PO DEPRYWACJI SNU:
Informacja w języku ukraińskim:
ПІДГОТОВКА ДО ТЕСТУВАННЯ ЕЕГ
!!!ВАЖЛИВО!!!
У хворого в день обстеження не повинно бути симптомів інфекції (нежить, кашель, субфебрильна температура тощо) Інфекція може вплинути на запис ЕЕГ
За день до обстеження співробітник ЕЕГ зв’яжеться з пацієнтом по телефону, щоб повідомити про належну підготовку до обстеження – будь ласка, телефон під рукою!
ПІДГОТОВКА ДО ТЕСТУ:
ЕЕГ в режимі очікування:
ЕЕГ У СНІ АБО ПІСЛЯ НЕДОСИПАННЯ:
• Після позбавлення сну і якщо лікар не вказує інше, пацієнт повинен не спати всю ніч. Початок тесту не пізніше 8.20.