PRACOWNIA ELEKTROFIZJOLOGII – EEG


Dział Diagnostyki Medycznej
ul. Mostowa 6 (I piętro)
33-100 Tarnów
tel. (14) 63 24 221

Kierownik – mgr Beata Holik – Januś

Godziny pracy:

Poniedziałek: 07:00 – 17:00
Wtorek: 07:00 – 18:35
Środa: 07:00 – 18:35
Czwartek: 07:00 – 18:35
Piątek: 07:00 – 17:00

Badanie EEG jest badaniem czynności mózgu, które przeprowadza się za pomocą aparatu nazywanego Elektroencefalografem. W czasie badania na skórze głowy pacjenta rozmieszcza się elektrody, które są połączone kablami ze wzmacniaczem i urządzeniem nagrywającym. Urządzenie nagrywające przetwarza impulsy elektryczne na serię linii falistych, które następnie są zapisywane w specjalnym programie komputerowym i mogą być wydrukowane na papierze. Aparat ten zapisuje zmiany elektryczne, które powstają w milionach komórek nerwowych mózgu. Taki zapis wskazuje przyczynę dolegliwości. Rozkład przestrzenny fal, ich ciągłość, kształt, charakter, czas trwania, częstotliwość i natężenie opisuje lekarz – porównuje dane pracy mózgu z odpowiednimi normami dla wieku i stanu fizjologicznego. Badanie nie jest bolesne, nie jest szkodliwe, bowiem w czasie badania zapisuje się wyłącznie czynność mózgu podobnie jak w czasie EKG zapisuje się czynność serca.

Przebieg badania

Badanie EEG wykonywane przy pomocy komputera, prowadzi technik EEG, zapis zaś ocenia lekarz specjalista. Technik zakłada na głowę badanego specjalny czepek z elektrodami. Na skórę głowy w miejscu ułożenia elektrod wciska się małą ilość żelu dla utrzymania elektrod w odpowiednich miejscach. Następnie badany kładzie się na łóżko. Badanie EEG trwa zazwyczaj około 45 minut, w tym samo badanie około 30 minut, a przygotowanie do badania około 15 minut.

Badanie w czuwaniu

Badany leży spokojnie, nie napina mięśni, nie rusza się, nie mówi podczas badania, gdyż takie zachowanie mogłoby zniekształcić zapis EEG. Badający wydaje kilka razy proste polecenia, jak na przykład: „proszę otworzyć lub zamknąć oczy, oddychać głęboko lub oddychać normalnie”. W innej części badania dla oceny wrażliwości na światło podawane są przez kilka minut błyski świetlne przy oczach zamkniętych, niekiedy przedstawione są dodatkowe wzorce geometryczne takie jak: paski, kratki i szachownice.

Badanie we śnie

U małych dzieci niespokojnych lub u dorosłych (jeśli wymaga tego sytuacja np. objawy występują we śnie lub lekarz tak zadecyduje), badanie przeprowadzane jest we śnie spontanicznym bez zastosowania jakichkolwiek leków w celu wywołania snu. Aby badany zasnął w pracowni, należy przygotować się do snu: umówić się na badania o takiej porze, kiedy dziecko zwykle zasypia w domu, zastosować wybudzenie w nocy i następnie nie pozwolić zasnąć do czasu badania.

Rekomendujemy zastosowanie następujących praktycznych metod:

Przygotowanie do badania

W ciągu 24 godzin poprzedzających badanie nie powinno się przyjmować leków pobudzających lub hamujących ośrodkowy układ nerwowy. Przed badaniem nie należy pić napojów alkoholowych lub zawierających kofeinę (mocna kawa, Coca-Cola, mocna herbata). Na badanie należy przyjść po spożyciu lekkiego posiłku, aby nie występowały spadki poziomu cukru we krwi. Przed badaniem należy umyć włosy. Nie wolno stosować lakierów do włosów, żeli i kremów do układania fryzury. Na badanie pacjent powinien przyjść wypoczęty i wyspany. Koniecznie zastosować się do wskazówek lekarza prowadzącego.Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie
Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
ul. Mostowa 6
33-100 Tarnów

NIP: 8733250820
REGON: 851800010
DBO 000034332

2017 © - Zespół Przychodni Specjalistycznych Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Satis.net.pl

Od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywa. W zakładce RODO znajdziesz pełną informacje na ten temat.

Czytanie treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support