PRACOWNIA ELEKTROFIZJOLOGII – EMG


Dział Diagnostyki Medycznej
ul. Mostowa 6 (Budynek D, parter)
33-100 Tarnów
tel. (14) 63 10 263

Kierownik – mgr Beata Holik – Januś

Godziny pracy:

Środa: 08:00 – 14:00
Piątek: 10:00 – 17:00 raz w miesiącu

Elektromiografia (EMG) ocenia mięśnie poprzez badanie potencjałów wywołanych. Jest to ocena reakcji mięśnia na bodziec elektryczny doprowadzany do mięśnia za pomocą cienkiej, małej elektrody igłowej jednorazowego użytku wkłuwanej w mięsień. Ocenia się mięsień w spoczynku i w różnych fazach napięcia. Badanie trwa od 30 minut do godziny.

Elektromiografia EMG jest jednym z podstawowych badań w rozpoznawaniu chorób mięśni i nerwów obwodowych. Badanie to pozwala ustalić lokalizację i charakter zmian patologicznych w mięśniach oraz ocenić dynamikę procesu chorobowego.

Należy poinformować lekarza wykonującego o przyjmowanych lekach, szczególnie lekach przeciwkrzepliwych oraz wydłużających czas krwawienia.

Przed badaniem, lekarz przeprowadza krótkie badanie neurologiczne sprawdzające układ nerwowy oraz mięśnie. Pacjent leży na łóżku przeznaczonym do badań, lekarz wkłuwa elektrodę w mięsień. Najpierw ocenia się mięsień w spoczynku. Podczas tej części badania elektroda jest przemieszczana kilkakrotnie, tak aby różne odcinki mięśnia były zbadane. Podczas zmiany położenia elektrod może być odczuwany dyskomfort. Następnie pacjent jest proszony o niewielkie napięcie mięśnia, a następnie napięcie z całej siły, podczas których prowadzi się kolejne badanie. Liczba mięśni, która będzie przebadana zależy od rodzaju dolegliwości z którymi pacjent się zgłosił oraz od wyników badań podczas przeprowadzania testu zgodnie z zaleceniem lekarza prowadzącego. W czasie badania rejestrowane są zmienne bioprądy z mięśni w spoczynku i podczas wysiłku w postaci wykresów.

Badaniem sprawdzającym czynność nerwów obwodowych jest badanie Elektroneurograficzne ENG. Jest to badanie oceniające czynność nerwów na podstawie pomiaru odpowiedzi na kontrolowane bodźce elektryczne za pomocą elektrod powierzchniowych. Niezależnie od przyczyny uszkodzenia nerwów obwodowych przy pomocy neurografii można obserwować dynamikę narastania lub cofania się objawów uszkodzenia. Badanie to jest często uzupełnieniem badania elektromiograficznego.

Wyniki z tych badań przekazywane są w formie opisu, a całość badania jest archiwizowana w systemie komputerowym.

Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza często w przypadkach różnicowania niedowładów pochodzenia mięśniowego, zaniku mięśni o nieznanej przyczynie, oceny mięśni po urazach, czy też uszkodzeniem nerwu obwodowego.

Do wykonania badania nie ma bezwzględnej konieczności wykonywania wcześniej innych badań chyba, że zaleci je lekarz prowadzący. Przed badaniem należy dokładnie umyć badaną kończynę. Nie ma ograniczeń co do spożywania posiłków. Nie należy używać kremów lub maści na skórę w obszarze, który ma być badany.

Przeciwwskazaniem do badania jest elektryczny rozrusznik serca.



Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie
Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
ul. Mostowa 6
33-100 Tarnów

NIP: 8733250820
REGON: 851800010
BDO 000034332

2017 © - Zespół Przychodni Specjalistycznych Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Satis.net.pl

Od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywa. W zakładce RODO znajdziesz pełną informacje na ten temat.

Czytanie treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support