PRACOWNIA RENTGENODIAGNOSTYKI OGÓLNEJ – RTG


 

Pracownia RTG MSC
ul. Marii Skłodowskiej – Curie 1 (Parter)
33-100 Tarnów
tel. (14) 63 10 263

Pracownia czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 18.00

Rejestracja czynna w godz. 7.00 – 17.40

 

Pracownia RTG Mostowa
ul. Mostowa 6 (Parter)
33-100 Tarnów
tel. (14) 63 24 241

Pracownia czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 17.00

Rejestracja czynna w godz. 7.00 – 16.40

Kierownik – mgr Beata Holik – Januś

 

Przypominamy o konieczności posiadania skierowania od lekarza na wykonanie zdjęcia rentgenowskiego

Rentgenodiagnostyka jest metodą obrazowania wykorzystującą promieniowanie rentgenowskie. Powstawanie obrazów na błonach rentgenowskich i podczas prześwietleń jest spowodowane zróżnicowanym pochłanianiem promieniowania przenikającego ciało przez różne tkanki.

Obraz powstający na kliszy lub ekranie monitora składa się z szeregu plam jasnych i ciemnych o różnym stopniu wysycenia, ułożonych w charakterystyczny dla danego narządu rysunek.

Zdjęcia są negatywami: cienie gazów są czarne, cienie kości białe, tkanki miękkie w odcieniach szarości. Podstawową metodą pozwalająca na uwidocznienie zmian w obrębie układu kostnego są zdjęcia rentgenowskie, które wykonuje się w dwóch prostopadłych do siebie płaszczyznach. Zdjęcie kości długich obejmuje całą kość oraz najbliższe połączenie stawowe, gdyż często złamaniom kości towarzyszą zwichnięcia.

Do diagnozowania przydatne jest wykonywanie zdjęć celowanych – na tę część kości, która na zdjęciu przeglądowym wykazuje zmiany, zdjęcia porównawcze – symetrycznych części narządu ruchu lub zdjęcia czynnościowe służące do oceny ruchomości poszczególnych odcinków kręgosłupa przede wszystkim odcinka szyjnego i lędźwiowego. Prześwietlenie (skopia) przydatna jest do oceny czynności pewnych narządów: czynności przewodu pokarmowego i ruchomości przepony, a także przy pewnych zabiegach – usuwanie ciał obcych.

Diagnozowanie za pomocą rentgenodiagnostyki jest popularne, ale często występują przeciwwskazania. Szkodliwy wpływ promieni RTG na żywy organizm związany jest z jonizacją materii. Stopień szkodliwości zależy od wielkości dawki i napromieniowanej powierzchni oraz czasu ekspozycji. W związku z tym działaniem konieczne jest przestrzeganie przepisów ochrony radiologicznej tak personelu jak i pacjentów poddawanych badaniu (np. przez stosowanie jeśli to możliwe osłon radiologicznych).

Szkodliwy wpływ promieniowania radiologicznego powoduje, że zdjęcia wykonywane są na zlecenie lekarskie czyli tylko ze skierowaniem od lekarza zgodnie z wydanymi przez Ministerstwo Zdrowia rozporządzeniami. Bez skierowania można wykonać zdjęcie punktowe zębów, natomiast do zdjęcia panoramicznego wymagane jest skierowanie.

Promieniowanie RTG wywołuje większy szkodliwy wpływ na organizmy rosnące i rozwijające się w związku z czym w przypadku diagnozowania dzieci zleca się wykonanie zdjęcia tylko w przypadkach koniecznych.

U dzieci w przypadku zaburzeń metabolicznych i endokrynologicznych (cukrzyca, choroby tarczycy) zleca się badanie wieku kostnego odczytywane ze zdjęcia nadgarstka lewego. Odczyt polega na porównaniu go z obrazem wzorca zawartego w „Atlasie wieku kostnego” i określeniem faktycznego wieku organizmu często niezgodnego z metrykalnym.

Do niektórych badań RTG pacjent musi się odpowiednio starannie przygotować: np. do diagnostyki jelita grubego przygotowanie do badania ma na celu dokładne oczyszczenie błony śluzowej jelita z mas kałowych. Jest to podstawowe badanie w diagnostyce jelita grubego. Pacjentowi podaje się doodbytniczo zawiesinę barytu – środek cieniujący, aby uzyskać równomierne pokrycie błony śluzowej całego jelita grubego. Całość badania prowadzona jest pod kontrolą skopii RTG. Zdjęcia są wykonywane kolejno, w miarę uzyskiwania zadowalających obrazów poszczególnych odcinków jelita grubego.

Przygotowanie pacjenta do badania jest również ważne przy wykonywaniu zdjęcia przeglądowego jamy brzusznej, zdjęcia kręgosłupa lędźwiowego czy kości ogonowej.

Obecnie wdrażana jest w dziedzinach rentgenologii cyfrowa obróbka obrazu, co umożliwia przetwarzanie oraz archiwizację obrazów rtg w formie zapisu komputerowego (metoda ta pozwala również na ochronę środowiska przy rezygnacji z tradycyjnego wywoływania klisz przy wykluczeniu wypłukiwania mikroziaren metalicznego srebra). W tym przypadku pacjent otrzymuje zapis na płycie CD.

 

PRACOWNIA CYFROWEJ RADIOLOGII STOMATOLOGICZNEJ

ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1 (parter)

33-100 Tarnów

Pracownia czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 18.00

Rejestracja czynna w godz. 7.00 – 17.40

Rejestracja odbywa się przy stanowisku nr 8

Zapraszamy do najnowocześniejszej w regionie Pracowni Cyfrowej Radiologii Stomatologicznej.

Od listopada 2009 r. w Zespole Przychodni Specjalistycznych został uruchomiony cyfrowy aparat stomatologiczny do zdjęć panoramicznych.

Pracownia oferuje:

  • bardzo dobrą jakość zdjęć,
  • załączony program, umożliwiający stomatologom powiększenie wybranych szczegółów zdjęcia, ich wyostrzenie i inne dostosowanie do własnych potrzeb.

CENA:

Odpłatność za zdjęcie wynosi:

  • 35 zł z nagraniem zdjęcia na płytę CD,
  • 45 zł z nagraniem zdjęcia na płytę CD oraz wywołaniem na kliszy.

Z opłaty zwolnione są dzieci do ukończenia 12 roku życia posiadające skierowanie z Poradni Ortodoncji Zespołu Przychodni Specjalistycznych Sp. z o.o. w Tarnowie (1 zdjęcie w ciągu całego leczenia ortodontycznego).

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie
Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
ul. Mostowa 6
33-100 Tarnów

NIP: 8733250820
REGON: 851800010
DBO 000034332

2017 © - Zespół Przychodni Specjalistycznych Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Satis.net.pl

Od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywa. W zakładce RODO znajdziesz pełną informacje na ten temat.

Czytanie treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support