Program “Profilaktyka 40 plus” wydłużony o kolejne pół roku
Bezpłatne badania profilaktyczne to szansa, by uchronić się przed chorobą lub uniknąć jej powikłań. W największej specjalistycznej przychodni w Tarnowie cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem.
– Korzyści dla pacjentów są ogromne. Dzięki programowi 40 PLUS wiele chorób udaje się wychwycić na wczesnym etapie kiedy jest szansa na całkowite wyleczenie. Na przykład poprzez badanie kału na krew utajoną możemy zwiększyć wykrywalność raka jelita grubego. Niektórzy dowiadują się, że cierpią na nadciśnienie lub cukrzycę, czyli choroby, które mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia jeżeli nie są odpowiednio leczone
– mówi prezes ZPS Piotr Augustyński.
W skład Profilaktyki 40 Plus wchodzą pakiety podzielone na zestawy dla kobiet, mężczyzn i część wspólną. Obejmują one m.in. morfologię krwi, badania ogólne moczu, pomiar ciśnienia, cholesterolu, stężenia glukozy we krwi, badanie PSA, czyli antygenu gruczołu krokowego i krwi utajonej w kale. To zestaw pomocny we wczesnym wykrywaniu najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych m.in. nadciśnienia tętniczego, otyłości czy cukrzycy.
Jak wystawić sobie skierowanie?
Wystarczy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP), wypełnić ankietę i poczekać na wystawienie e-skierowania. Na podstawie odpowiedzi udzielonych w kwestionariuszu system indywidualnie dobiera badania z zakresu programu, które powinna wykonać dana osoba.
Ankietę można wypełnić też w aplikacji mojeIKP. Jest opublikowana w zakładce Profilaktyka. Na badania można umówić się również bezpośrednio w jednej z 323 placówek, które realizują program w Małopolsce. Ich pełna lista wraz z adresami jest dostępna na stronie pacjent.gov.pl. Jedną z placówek, w której można wykonać pakiet badań jest Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie.
Nie trzeba się umawiać. Wystarczy przyjść z próbką kału i moczu (jeżeli takie badania zostaną wskazane w skierowaniu).
Uwaga! Z badań można skorzystać po raz drugi, jeśli minęło co najmniej 12 miesięcy od pierwszego badania w ramach programu.