Sposoby na zapobieganie i walkę z grypą

– To trudny okres zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. Ten sezon wyjątkowo obfituje w infekcje, które bardzo łatwo się rozprzestrzeniają i trudno leczą. Bywa tak, że jedna infekcja się kończy, a kolejna zaczyna – mówi lek. med. Katarzyna Primowicz-Niczyporuk, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii pracująca w Poradni Lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie.
Jak nie dać się grypie? Oto garść przydatnych porad.
- Szczepienia.
Najlepszym okresem na zaszczepienie się przeciw grypie jest późna jesień. Osoby, które chcą teraz skorzystać z tego rozwiązania powinny pamiętać, że szczepionka będzie skuteczna dopiero po pewnym czasie od wykonania szczepienia. – Jestem wielką zwolenniczką szczepień. Zwłaszcza w przypadku osób starszych, cierpiących na inne schorzenia. Szczepionka łagodzi przebieg infekcji wirusowej, eliminuje powikłania – tłumaczy lek. med. Katarzyna Primowicz-Niczyporuk. Szczepionkę na grypę można samodzielnie zakupić w aptece i podejść do gabinetu zabiegowego na I piętrze w ZPS w celu jej podania. Należy posiadać zaświadczenie od lekarza potwierdzające, że stan zdrowia pozwala na podanie szczepionki w danym dniu.
- Profilaktyka.
Nie unikajmy codziennych, przynajmniej godzinnych spacerów. Ubierajmy się ciepło, ale nie zbyt ciepło, żeby uniknąć przegrzania. Wietrzmy mieszkania i w miarę możliwości unikajmy dużych skupisk ludzkich. – Warto skorzystać z naturalnych sposobów, jak czosnek czy herbata z miodem i cytryną, na przykład po to, aby się rozgrzać po spacerze – dodaje lek. med. Katarzyna Primowicz-Niczyporuk.
- Leczenie objawów.
– Polecam rekonwalescencję „na leżąco”. Czujemy, że grypa atakuje? Połóżmy się, wypoćmy i pamiętajmy o spożywaniu dużej ilości płynów. Wsparciem w walce z chorobą będą leki bez recepty zawierające witaminę C z rutyną – mówi lek. med. Katarzyna Primowicz-Niczyporuk. W przypadku gorączki należy zastosować leki objawowe. Jeżeli po kilku dniach nie poczujemy poprawy, a objawy wręcz nasilą się, wówczas trzeba odwiedzić lekarza.
- Grypy nie wolno lekceważyć.
Nieleczona grypa grozi ciężkimi powikłaniami. Począwszy od zapaleń oskrzeli czy płuc, po zapalenie mięśnia sercowego i dużą niewydolność krążenia. Lekceważona grypa grozi leczeniem szpitalnym.