Światowy Dzień Bez Papierosa 2017

30 maja 2017
plakat.jpg

Na świecie, każdego roku ponad 7 milionów ludzi umiera z powodu palenia tytoniu. Jeśli nie podejmiemy intensywnych działań, to liczba ta może wzrosnąć do roku 2030 powyżej 8 milionów – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Dodajmy, że rozpowszechnienie palenia tytoniu wśród dorosłych Polaków w 2013 r. wynosiło 29,4 procent.  Problem jest palący, dlatego warto promować inicjatywy związane z ograniczeniem zjawiska. Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie przyłącza się do obchodów Światowego Dnia Bez Papierosa, który przypada na 31 maja.

– Ograniczanie użycia tytoniu stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów zmniejszenia, o jedną trzecią do 2030 roku, liczby przedwczesnych zgonów z powodu chorób niezakaźnych w skali całego świata – stwierdza dr Zsuzsanna Jakab, Dyrektor Regionalny WHO na Europę.

Sprawdź, jak bardzo jesteś uzależniony od nikotyny

Jak szybko po przebudzeniu zapala Pani/ Pan pierwszego  papierosa?
- do 5 minut/ 3 punkty
- 6-30 minut/ 2 punkty
- 31-60 minut/ 1 punkt
- po 60 minutach/ 0 punktów

Czy ma Pani/ Pan trudności z powstrzymaniem się od palenia w miejscach, 
gdzie to jest zakazane?
- TAK/ 1 punkt
- NIE/ 0 punktów

Z którego papierosa jest Pani/ Panu najtrudniej zrezygnować?
- Z pierwszego rano/ 1 punkt
- Z każdego innego/ 0 punktów

Ile papierosów wypala Pani/ Pan w ciągu dnia?
- 10 lub mniej/ 0 punktów
- 11-20/ 1 punkt
- 21-30/ 2 punkty
- 31 i więcej/ 3 punkty

Czy częściej pali Pani/ Pan papierosy w ciągu pierwszych godzin 
po przebudzeniu niż w pozostałej części dnia?
- TAK/ 1 punkt
- NIE/ 0 punktów

Czy pali Pani /Pan papierosy nawet wtedy, gdy jest Pani/ Pan tak chora(y), 
że musi leżeć w łóżku
- TAK/ 1 punkt
- NIE/ 0 punktów

INTERPRETACJA WYNIKÓW TESTU

Jeżeli otrzymałeś:

PONIŻEJ 7 PUNKTÓW –  Nie jesteś jeszcze silnie uzależniona/y od nikotyny, a palenie tytoniu wynika głównie z potrzeb psychologicznych. Jeśli czujesz przymus palenia i trudno Ci wytrwać w abstynencji to głównym powodem są silne nawyki związane z używaniem papierosów i brak samej czynności palenia. Twoje uzależnienie fizyczne od nikotyny jeszcze nie występuje, lub nie jest ono silne. Jednak każdy kolejny wypalany przez Ciebie papieros zbliża Cię do fizycznego uzależnienia i w konsekwencji rzucając palenie będziesz odczuwał dyskomfort fizyczny spowodowany brakiem nikotyny. Przygotowując się do rzucenia palenia warto rozważyć zastosowanie środków farmakologicznych, jednak nacisk powinien być położony na przygotowanie się psychiczne.

7 PUNKTÓW I WIĘCEJ –  Jesteś osobą silnie uzależnioną od palenia. Twoje uzależnienie wynika z fizycznego zapotrzebowania na nikotynę i potrzeb psychologicznych. Odczuwasz silny przymus palenia a brak papierosów odczuwasz jako dyskomfort fizyczny i psychiczny. Przygotowując się do rzucenia palenia trzeba być przygotowanym na łagodzenie tych stanów stosując odpowiednie środki farmakologiczne (zakładka Metody) przy równoczesnym odpowiednim przygotowaniu psychologicznym (zakładka Rzucam).

Źródło: http://jakrzucicpalenie.pl/

Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie
Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
ul. Mostowa 6
33-100 Tarnów

NIP: 8733250820
REGON: 851800010
BDO 000034332

KRS: 0000450920, Sąd Rejonowy dla Krakowa – Śródmieścia w Krakowie
XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy: 22 102 000 zł (w całości opłacony)

2017 © - Zespół Przychodni Specjalistycznych Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Satis.net.pl

Czytanie treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support