Wiele cennych rad dla rodziców dzieci z AZS i alergią podczas warsztatów

5 października 2022

Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry, co zaostrza objawy, jak łagodzić świąd, co jest ważne w diecie dziecka, które cierpi na AZS i alergię? Tego wszystkiego mogli się dowiedzieć uczestnicy bezpłatnych warsztatów w Zespole Przychodni Specjalistycznych.

Lek. Dorota Sak-Rusek specjalista alergologii i pediatrii, która zorganizowała spotkanie dla rodziców dzieci z AZS i alergią, zwracała uwagę, że atopowe zapalenie skóry to choroba uwarunkowana genetycznie, a jej rozwój zależy od warunków otoczenia.

Charakteryzuje się szorstkimi i czerwonymi zmianami na powierzchni ciała, ogólną suchością i swędzeniem skóry. Przebieg choroby mogą nasilać m.in. mydła, niektóre tkaniny, kurz, pyłki, sierść zwierząt, alergie pokarmowe, ale też stres. Specjalistka zwracała uwagę, że kluczowe znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja skóry.

Kąpiel nie powinna trwać zbyt długo i nie powinno się stosować zbyt ciepłej wody. Po takiej kąpieli należy delikatnie osuszyć skórę przez przykładanie ręcznika, a nie pocieranie, a następnie należy użyć emolientów. To specjalne preparaty, dzięki którym możliwa jest redukcja suchości skóry oraz zapobieganie zaostrzeniom choroby.

Gościem specjalnym warsztatów była dietetyk kliniczny Klaudią Bar, która wygłosiła wykład pt.: „Dziecko na diecie bezmlecznej, bezjajecznej i bezglutenowej – trudne wyzwanie dla rodziców”.

Odpowiednia dieta jest elementem, na który osoby cierpiące z powodu atopowego zapalenia skóry powinny zwrócić szczególną uwagę – dotyczy to zarówno osób dorosłych jak i dzieci oraz mam karmiących piersią.

W pierwszym roku życia najczęstszym alergenem są białka mleka krowiego. Ich źródłem może być pokarm mamy, jeśli spożywa ona mleko krowie. Należy pamiętać, że białka mleka krowiego zawiera także standardowe mleko modyfikowane.

Alergia pokarmowa najczęściej wywołuje objawy skórne oraz te w obrębie przewodu pokarmowego.

Negatywne objawy pojawiające się po spożyciu posiłku u dziecka z alergią mogą skutkować spadkiem apetytu czy wręcz strachem przed jedzeniem. W efekcie dzieci z alergią mogą wzrastać wolniej w porównaniu z dziećmi bez alergii, dlatego na każdej wizycie kontrolnej lekarz powinien monitorować prawidłowe wzrastanie.

Etap rozszerzenia diety, przy eliminowaniu z niej alergizujących pokarmów, może okazać się pewnym wyzwaniem – dziecku należy zapewnić odpowiednią ilość energii, witamin i składników mineralnych.

Eliminacja mleka krowiego z diety i niezstąpienie go odpowiednikiem może prowadzić do niedoborów energetycznych, niedoborów żywieniowych i w efekcie słabszego wzrastania.

W diecie alergika należy pamiętać o odpowiedniej ilości mieszanki mlekozastępczej, którą odpowiednio dobierze lekarz i pomoże ją zbilansować.

Mleko krowie najczęściej występuje w takich produktach spożywczych jak: czekolada, cukierki, ciastka, bułki, parówki, salami, lody, gotowe zupy i sosy, masło, sery.

Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie
Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
ul. Mostowa 6
33-100 Tarnów

NIP: 8733250820
REGON: 851800010
BDO 000034332

2017 © - Zespół Przychodni Specjalistycznych Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Satis.net.pl

Od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywa. W zakładce RODO znajdziesz pełną informacje na ten temat.

Czytanie treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support