Z astmą można normalnie żyć

2 maja 2015
astma-1200x800.png

W przededniu 3 maja, czyli Światowego Dnia Alergii i Astmy warto przypomnieć, że z astmą można normalnie żyć. Nawet w Tarnowie, gdzie z uwagi na położenie w kotlinie i zanieczyszczenia atmosferyczne, panują niekorzystne warunki dla astmatyków, których przybywa.

– Astma jest chorobą chimeryczną. Pogoda, stan psychiczny pacjenta, warunki w miejscu pracy – to tylko kilka z czynników, które mają wpływ na zdrowie pacjenta – wylicza lek. med. Irena Rajtar, kierownik poradni alergologicznej w Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie. Należy pamiętać, że wiosna nie jest łatwym okresem dla astmatyków powodu pylenia roślin. Czy to oznacza, że chorzy są skazani na życie w zamknięciu?

– Doświadczony astmatyk doskonale kontroluje chorobę. Posiada wiedzę na temat unikania alergenów i odpowiedniego dozowania lekarstw. Podkreślam, że pacjenci z Tarnowa i okolic są bardzo dobrze wyedukowani. Przez wiele lat prowadziliśmy w mieście szkołę astmy, a wykłady cieszyły się sporym zainteresowaniem. Co za tym idzie, chorzy wiedzą, jak żyć i normalnie funkcjonować – mówi lek. med. Irena Rajtar. Specjalista chorób płuc dodaje, że o ile bieganie nie jest najlepszym sportem dla astmatyków, to pływania jest wręcz idealne.

W przypadku leczenia astmy istotną role odgrywa systematyczność, dzięki której można sprawować niemal całkowitą kontrolę nad chorobą, a zmiany spirometryczne nie pojawiają się nawet do późnej starości.

Dlatego nie lekceważmy objawów, jak między innymi: napadowy, męczący kaszel, stany duszności, świszczący oddech czy uczucie ściskania w klatce piersiowej. Odwiedźmy specjalistów i przejmijmy kontrolę nad własnym życiem. Astmę da się ujarzmić.

Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie
Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
ul. Mostowa 6
33-100 Tarnów

NIP: 8733250820
REGON: 851800010
DBO 000034332

2017 © - Zespół Przychodni Specjalistycznych Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Satis.net.pl

Od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywa. W zakładce RODO znajdziesz pełną informacje na ten temat.

Czytanie treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support