Zespół dziadka do orzechów: przyczyny, objawy, leczenie [WYWIAD]

23 sierpnia 2023

Zespół dziadka do orzechów może dotknąć zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Niestety, niełatwo jest zdiagnozować to schorzenie.

O przyczynach, objawach i leczeniu rozmawiamy z lek. Iryną Stasiv z Zespołu Przychodni Specjalistycznych.


Co to jest zespół dziadka do orzechów i skąd nazwa tego schorzenia?

Zespół dziadka do orzechów jest procesem patologicznym, któremu towarzyszy ucisk lewej żyły nerkowej między aortą brzuszną a tętnicą krezkową górną, chociaż istnieją inne warianty. Belgijski lekarz De Schepper porównał aortę i tętnicę krezkową górną do szczęki dziadka do orzechów, która jak orzech ściska lewą żyłę nerkową. Przeważnie patologia ta znana jest głównie jako kompresja aortalno-krezkowa.

To częste schorzenie?

Zespół dziadka do orzechów to patologia rzadko rozpoznawana ze względu na małą świadomość lekarzy i polimorfizm objawów klinicznych, ale następstwa nadciśnienia w układzie żyły nerkowej lewej (żylaki powrózka nasiennego lewostronnego, żylaki sromowe lewostronne, krwiomocz, a w niektórych
przypadkach niewydolność nerek) stanowią istotny problem medyczny i społeczny. Wiadomo, że lewostronne żylaki powrózka nasiennego obserwuje się u 100 na 1000 nastolatków i młodych dorosłych, wiąże się z nim około 30-50% bezdzietnych małżeństw. Według różnych autorów u 83%
pacjentów z żylakami powrózka nasiennego lewostronnego występuje lewostronne nadciśnienie żylne spowodowane patologią odcinka nerkowo-kawalnego (różne wersje „zespołu dziadka do orzechów”: przednia, tylna, i połączone). Objawy częściej obserwuje się u kobiet w wieku 20-30 lat.

Zespół dziadka do orzechów może być groźny?

W niektórych przypadkach zespół dziadka do orzechów jest bardzo niebezpieczny i nawet prowadzi do śmierci, ponieważ może dojść do pęknięcia lewej żyły nerkowej lub masywnego krwawienia nerkowego z
lewej nerki. Również zespół dziadka do orzechów zagraża życiu, ponieważ może powodować niewydolność nerek, trudne do leczenia nadciśnienie tętnicze, anoreksję, a także zwiększa ryzyko rozwoju patologii onkologicznej.

Jakie są objawy zespołu dziadka do orzechów?

Może występować białkomocz i krwiomocz oraz bóle brzucha. Rzadko kompresja może przyczynić się do zakrzepicy żył nerkowych. U dzieci i młodzieży zespół może ustąpić samoistnie. Wady postawy i pogłębienie lordozy w odcinku lędźwiowym kręgosłupa mogą nasilać objawy. Często zjawisko
to ma charakter czynnościowy — stopień ucisku zależy od pozycji ciała, a w niektórych pozycjach może całkowicie zaniknąć.

Szczególnie kobiety cierpią na tę dolegliwość: słaby przepływ krwi z miednicy powoduje obrzęk żylny miednicy, zaburzenia miesiączkowania i żylaki sromowe. Dokuczają im także ciągłe, wyniszczające bóle, na które nie pomagają nawet środki przeciwbólowe. Z powodu ciągłego bólu osoba znajduje się w stresie psychicznym, co czasami błędnie uważa się za oznakę neurastenii. Ponadto istnieje szczególne niebezpieczeństwo patologii: jeśli choroba jest ignorowana, szanse na rozwój chorób onkologicznych układu rozrodczego gwałtownie rosną.

Ucisk LNV i związany z tym patologiczny refluks w żyle centralnej lewego nadnercza prowadzi do nadprodukcji hormonów steroidowych (kortyzolu, androgenów i estrogenów) przez korę nadnerczy, a w efekcie do rozwoju hiperandrogenemii i hiperestrogenemii. Stale wspomagany tą kompresją wysoki poziom androgenów i estrogenów u kobiet w wieku rozrodczym może prowadzić do zakłócenia procesów dojrzewania pęcherzyka dominującego w jajniku (brak owulacji), niewydolności cyklu miesiączkowego oraz rozwój procesów hiperplastycznych endometrium, nieprawidłowe krwawienia z macicy i
zaburzenia funkcji rozrodczych.

Ogólnie przyjmuje się, że u mężczyzn upośledzony odpływ żylny występuje tylko w narządach żyły powrózka nasiennego, jednak przy żylakach powrózka nasiennego krew zawierająca testosteron w nadmiernych ilościach wpływa do miednicy, natomiast stężenie testosteronu wolnego i całkowitego u tych pacjentów w żyle jąder i w żyłach prostaty jest 100 razy większe niż w obwodowej krwi żylnej. Wysokie miejscowe stężenie testosteronu jest przyczyną łagodnego i złośliwego rozrostu gruczołu krokowego.

Na czym polega diagnostyka?

Obecnie w celu ustalenia rozpoznania wykorzystuje się ultrasonografię z kolorowym dopplerem (USDG), ultrasonografię wewnątrznaczyniową, tomografię komputerową (CT) z angiografią, flebografię selektywną z pomiarem gradientu ciśnienia w żyle nerkowej.

Jak leczyć zespół dziadka do orzechów?

Leczenie pozostaje kontrowersyjnym i nierozwiązanym problemem ze względu na brak badań z randomizacją i jednoznacznych zaleceń. Taktyki leczenia pacjentów kształtowały się przez ostatnie 50 lat na podstawie indywidualnych obserwacyj klinicznych i można je sklasyfikować następująco:

– leczenie zachowawcze i monitorowanie dynamiczne;
-otwarte leczenie chirurgiczne;
-stentowanie;
-chirurgia laparoskopowa;
– kauteryzacja chemiczna wewnątrz miednicy.

Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie
Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
ul. Mostowa 6
33-100 Tarnów

NIP: 8733250820
REGON: 851800010
BDO 000034332

2017 © - Zespół Przychodni Specjalistycznych Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Satis.net.pl

Od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywa. W zakładce RODO znajdziesz pełną informacje na ten temat.

Czytanie treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support