10 maja – Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej – jak uchronić się przed udarem?

9 maja 2018

W Polsce co 8 minut ktoś ma udar mózgu. To jedna z najczęstszych przyczyn śmierci i główny powód niesprawności u osób powyżej 40. roku życia. 10 maja obchodzony jest Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej. Celem przedsięwzięcia jest podnoszenie świadomości ryzyka udaru mózgu oraz tego, że wprowadzając niewielkie zmiany w swoim sposobie życia i – jeśli to potrzebne – stosując odpowiednie leczenie, możemy znacząco ograniczyć ryzyko udaru mózgu.

 Udarem zagrożeni są coraz młodsi ludzie

Dzisiaj widok 30-sto, a nawet 20-latka na oddziale udarowym już nikogo nie dziwi mówi  dr n. med. Małgorzata Curyło, która konsultuje pacjentów w Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie.

Złe nawyki

Specjalista neurologii podkreśla, że tendencja będzie się pogłębiać, o ile nie zmienimy niezdrowych nawyków i nie będziemy dbać o zdrowie. Duże znaczenie ma m.in. nadciśnienie, choroby serca, cukrzyca, ale też niezdrowa dieta, otyłość, alkohol i papierosy.

Objawy udaru mózgu

Symptomy tej groźnej choroby łatwo przeoczyć – przyznaje dr Curyło. To może być silniejszy ból głowy, drętwienie jednej z kończyn, zaburzenia widzenia, niewyraźna mowa czy lekko opadający kącik ust.

Czas na wagę złota

Dr Małgorzata Curyło zwraca uwagę, że w przypadku udaru mózgu liczy się każda minuta. Im dłużej odwlekamy z wizytą w szpitalu tym spustoszenia w mózgu będą większe. Decydujące są pierwsze cztery godziny oraz dokładne informacje na temat chorego i pierwszych objawów przekazane przez rodzinę chorego.

Poradnia Neurologiczna

Zespół Przychodni Specjalistyczych w Tarnowie
Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
ul. Mostowa 6
33-100 Tarnów

NIP: 8733250820
REGON: 851800010

Wykonanie: Satis.net.pl . 2017. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Czytanie treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support