Światowy Dzień Krwiodawcy obchodzony jest na pamiątkę urodzin Karla Landsteinera 14 czerwca 1868 r. W 1901 r. Landsteiner odkrył grupy krwi, za co w 1930 r. otrzymał nagrodę Nobla.

Dawcy krwi każdego dnia ratują na świecie tysiące ludzi. Mimo ogromnego postępu medycyny, nadal bowiem krwi nie możemy niczym zastąpić, nie potrafimy także uzyskać jej sztucznie.
Krew i jej składniki podawane są głównie osobom, u których występują braki krwi i jej składników. Mogą być one spowodowane np. wypadkiem, zabiegiem operacyjnym, zaburzeniami krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także występować u pacjentów z chorobami nowotworami, w trakcie i po chemioterapii oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.
Kto może zostać dawcą?
Dawcą mogą być osoby między 18. a 65. rokiem życia, ważące co najmniej 50 kg, u których w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie wykonywano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała; które nie miały wykonywanych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych. np. gastroskopii czy laparoskopii oraz nie były leczone krwią i jej składnikami.
Ile razy w roku możemy oddać krew?
Kobiety –

razy do roku
mężczyźni –

razy do roku
Szczepienia przeciw COVID-19 a oddawanie krwi
Osoba zaszczepiona szczepionką typu mRNA (Pfizer, Moderna) może oddać krew po 48 godzinach od momentu iniekcji, a szczepionką wektorową (AstraZeneca, Johnson & Johnson) od 14. dnia – wynika z nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia o warunkach pobierania krwi.