Głównym objawem tej choroby jest sucha skóra, a dolegliwością, która uprzykrza życie – niewyobrażalny świąd. Uczestnicy bezpłatnych warsztatów zorganizowanych w Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie mogli dowiedzieć się m.in. jakie objawy świadczą o atopowym zapaleniu skóry, jak zwalczać świąd, na czym polega leczenie i jak pielęgnować skórę z problemem AZS.
Spotkanie dla rodziców dzieci z AZS zorganizowała lek. Dorota Sak-Rusek specjalista alergologii i pediatrii.
Warsztaty prowadziła specjalista dermatologii Anna Ryczek, która przekazała uczestnikom wiele cennych rad.
– We wczesnym dzieciństwie ( do ukończenia 2. roku życia wykwity skórne zlokalizowane są w okolicy twarzy, głównie na policzkach oraz na bocznej powierzchni ramion, grzbietach rąk oraz przedniej powierzchni ud i grzbietach stóp.
– U dzieci (od 2. do 12. roku życia) zmiany skórne występują w zgięciach łokciowych i podkolanowych oraz szyi i karku.
– U nastolatków oraz osób dorosłych zmiany lokalizują się podobnie jak u dzieci, jednak dodatkowo obejmują grzbiety rąk, przedramiona, a w obrębie twarzy: czoło, okolicę ust oraz oczodołów.
– Podstawowym celem terapii jest prawidłowa pielęgnacja skóry oraz leczenie pojawiających się stanów zapalnych na skórze.
– W celu odbudowy bariery naskórkowej stosuje się odpowiednie preparaty (emolienty). Są to specjalistyczne dermokosmetyki dostępne w postaci kremów, balsamów, maści, żeli oraz emulsji.
– Emolienty pomagają wyraźnie zmniejszyć ilość przyjmowanych glikokortykosteroidów (sterydów).
– Emolienty należy stosować minimum 2-3 razy dziennie na całe ciało. Nie powinno się przestawać terapii emolientowej nawet, gdy widoczna jest znaczna poprawa w wyglądzie skóry.
– W przypadku zmian zapalnych na skórze, najpierw stosuje się terapię przeciwzapalną.
– Preparaty myjące nie powinny zawierać mydła i substancji zapachowych
– Nie używaj myjek i gąbek do ciała
– Kąpiel nie powinna być zbyt długa
– Zbyt ciepła woda może nasilić świąd
– Po umyciu skóry i wysuszeniu miękkim ręcznikiem (bez pocierania) należy użyć preparatu nawilżająco-natłuszczającego.