Mieszkańcy regionu chcą znać gęstość swoich kości

Już ponad 14 tysięcy pacjentów skorzystało z badania densytometrycznego w Zespole Przychodni Specjalistycznych. Warto zaznaczyć, że aparat znajdujący się w pracowni przy ul. Mostowej 6 w Tarnowie jest jedynym takim urządzeniem w mieście. Densytometr służy do pomiaru gęstości minerałów tkanki kostnej, a co za tym idzie diagnozowania osteoporozy.
– Najczęściej wykonujemy badania kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego lub szyjki kości udowej, coraz rzadziej z przedramienia. Diagnostyka przy użyciu densytometru jest całkowicie nieinwazyjna, a skanowanie ciała trwa zaledwie 40-50 sekund. Do badania nie trzeba się rozbierać, należy tylko pamiętać o usunięciu metalowych przedmiotów, które mogą zafałszować wynik – tłumaczy Tomasz Bogusz, który wykonuje densytometrię w ZPS.
Głównie trafiają do niego pacjenci z poradni reumatologicznych, ortopedycznych, chirurgicznych, aczkolwiek rosnącą popularnością cieszą się prywatne badania, w cenie 55 zł lub 90 zł, gdy chcemy kompleksowo sprawdzić gęstość naszych kości, skanując zarówno kręgosłup lędźwiowo-krzyżowy, jak i szyjkę kości udowej (po 65. roku zaleca się badania z szyjki z uwagi na duże zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa).
– Przy okazji warto podkreślić, że badanie jest bardzo bezpieczne, ponieważ sprzęt emituje minimalną dawkę promieniowania, mniejszą niż podczas międzykontynentalnego lotu samolotem – dodaje Tomasz Bogusz.
Z pomiaru gęstości kości powinny przede wszystkim skorzystać kobiety po menopauzie, osoby w każdym w wieku po złamaniu kości, ludzie, którzy ukończyli 65. rok życia i narażeni na czynniki ryzyka, czyli m.in. występowanie osteoporozy w rodzinie, wątła budowa ciała, nietolerancja mleka, nałogi.