Za nami kolejne spotkanie poświęcone aktywności fizycznej i diecie seniorów
Aktywność i prawidłowa dieta to klucz do radosnej jesieni życia… Takiej w dobrym zdrowiu i samopoczuciu oraz w jak najlepszej kondycji. Za nami kolejne spotkanie prozdrowotne dla seniorów, które poprowadzili: dietetyk Katarzyna Wojtas oraz Kierownik Działu Fizjoterapii Arkadiusz Kabat.
Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się m.in.
– Jak powinna wyglądać dieta seniora, czyli co powinny jeść osoby starsze, a czego unikać?
– Dlaczego ruch jest ważny dla seniora?
– Co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko upadków osób starszych?
– Jakie ćwiczenia są odpowiednie dla seniorów?
Arkadiusz Kabat przekonywał, że regularne podejmowanie wysiłku fizycznego wpływa na obniżenie ryzyka rozwoju wielu chorób, w tym: udaru, nadciśnienia tętniczego, chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, osteoporozy, nadwagi i otyłości, raka piersi i jelita grubego, zaparć, depresji, chorób otępiennych.
Światowa organizacja zdrowia (WHO) zaleca wykonywanie przynajmniej 150 minut tygodniowo wysiłku fizycznego o umiarkowanej intensywności.
Fizjoterapeuta zaprezentował uczestnikom proste ćwiczenia, które mogą wykonywać w domu. Zwracał także uwagę na trening pamięci i ćwiczenia mózgu, którym sprzyja np. rozwiązywanie krzyżówek. Ponadto wskazał na czynniki, które mogą być przyczyną niebezpiecznych upadków w starszym wieku. To m.in. dywany, brak poręczy, nieodpowiednie oświetlenie, źle dobrane obuwie czy śliskie i nierówne powierzchnie.
Dietetyczka Katarzyna Wojtas zwracała uwagę, że osoby starsze borykają się z rozmaitymi chorobami przewlekłymi: nadciśnieniem, cukrzycą, chorobami krążenia czy chorobą wrzodową żołądka. Czynnikiem ryzyka rozwoju wielu z nich jest nieprawidłowa dieta, dlatego właściwe żywienie jest ważnym elementem profilaktyki oraz leczenia tych schorzeń.
Dieta seniora powinna obfitować w warzywa i owoce. Zawierają one dużą ilość antyoksydantów, składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego, który wspomaga perystaltykę jelit. Można je gotować na parze, rozdrabniać, przecierać czy robić z nich soki. Najlepsze źródło węglowodanów to przede wszystkim produkty pełnoziarniste – pieczywo, kasze, makarony. Źródłem tłuszczu w diecie osoby starszej powinny być ryby morskie, oleje roślinne, orzechy, nasiona, pestki.
Po dużej dawce wiedzy i informacji na temat zdrowia, aktywności, utrzymania organizmu w dobrostanie fizycznym i emocjonalnym, seniorzy mogli skorzystać z przygotowanego poczęstunku. Każdy z uczestników otrzymał drobny upominek w postaci mini-apteczki pierwszej pomocy i breloczka w kształcie serca.
Dziękujemy za sympatyczne spotkanie i już dziś zapraszamy na kolejne, które odbędzie się 11 marca. Zachęcamy do zapisów.
Telefonicznie pod nr tel. 14 63 10 274 lub osobiście w Rejestracji Wizyt Prywatnych Zespołu Przychodni Specjalistycznych Sp. z o.o. w Tarnowie przy ul. Marii Skłodowskiej–Curie 1 , w dniach roboczych od poniedziałku do piątku w godz. 07.00–17.00.
Zadanie realizowane jest w ramach projektu pn. „Tarnów – Nowe Spojrzenie” przy finansowaniu ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach Programu „Rozwój Lokalny” oraz
środków budżetu państwa.