Alfabet Zdrowia ZPS – G jak Grypa. Podpowiadamy jak uniknąć zachorowania

8 października 2021
Jesień to sezon, w którym rozpoczyna się czas wzmożonych zachorowań na przeziębienie i grypę. Wirus przekazywany drogą kropelkową w czasie kichania i kaszlu przez chorych, bardzo szybko rozprzestrzenia się zarażając innych. W Alfabecie Zdrowia ZPS wyjaśniamy na czym dokładnie polega ta choroba, jak odróżnić grypę od przeziębienia i jak uniknąć zachorowania👇
CO TO JEST GRYPA?
Grypa to jedna z częściej występujących chorób wirusowych, które atakują drogi oddechowe człowieka. To choroba, która występuje sezonowo, najczęściej w okresie jesienno-zimowym, czyli od października do wczesnej wiosny. Znaczna część przypadków zachorowań ma przebieg dość ciężki, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie pacjenta. W przypadku osób z grup ryzyka (małych dzieci, osób starszych i dodatkowo obciążonych chorobami współwystępującymi) może wystąpić konieczność hospitalizacji, ze względu na ryzyko powikłań, które mogą stanowić zagrożenie dla życia pacjenta.
OBJAWY GRYPY
Objawy grypy najczęściej pojawiają się nagle i z dużym nasileniem. Okres inkubacji tego wirusa, czyli czas, który upływa od momentu jego wniknięcia do organizmu do pojawienia się pierwszych objawów, wynosi ok. 2 dni. Spośród najczęstszych objawów grypy obserwujemy dreszcze i gorączkę, bóle mięśni, tzw. „łamanie w kościach”, bóle głowy, ogólne osłabienie czy rozbicie. Dodatkowo może pojawić się suchy kaszel, niedrożność górnych dróg oddechowych oraz wyciek wodnistej wydzieliny z nosa. Ponadto, u dzieci może wystąpić biegunka, nudności lub wymioty.
RÓŻNICE MIĘDZY GRYPĄ A PRZEZIĘBIENIEM
Główną różnicą między grypą a przeziębieniem jest pojawienie się wysokiej gorączki, która jest charakterystyczna dla grypy. W przypadku przeziębienia przeważnie jest ona niższa. Z kolei do podobnych objawów możemy zaliczyć bóle mięśni, katar, kaszel czy ogólne rozbicie.
CZYM LECZYĆ GRYPĘ?
Leczenie grypy polega na łagodzeniu występujących uciążliwych objawów, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Obniżać wysoką gorączkę oraz zmniejszać bóle głowy i mięśni można środkami o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym, np. paracetamolem. Jeżeli gorączka występuje dłużej niż przez 3 dni leczenia, a ból lub inne objawy trwają dłużej niż 5 dni, należy zasięgnąć porady lekarza. Należy pamiętać, że leczenie grypy antybiotykiem nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, ponieważ działają one wyłącznie na infekcje bakteryjne.
JAK ZAPOBIEC ZAKAŻENIU GRYPĄ?
Najlepszą metodą zapewniającą ochronę przed wirusem grypy są szczepienia ochronne. Innym sposobem na zapobieganie zakażeniu grypą jest unikanie kontaktu z osobami zarażonymi oraz przestrzeganie zasad higieny osobistej. To dlatego, że wirus grypy rozprzestrzenia się drogą kontaktową i kropelkową. Wskazane jest, aby osoby chore zasłaniały twarz chusteczką podczas kichania lub kichały i kasłały w łokieć. W przypadku mycia rąk, nie wystarczy zwykłe zanurzenie rąk pod bieżącą wodą. Należy stosować odpowiednie ilości mydła, odpowiednią intensywność i czas mycia oraz osuszania. Jeśli nie mamy możliwości umycia rąk, możemy użyć preparat antybakteryjny.

Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie
Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
ul. Mostowa 6
33-100 Tarnów

NIP: 8733250820
REGON: 851800010
BDO 000034332

2017 © - Zespół Przychodni Specjalistycznych Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Satis.net.pl

Od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywa. W zakładce RODO znajdziesz pełną informacje na ten temat.

Czytanie treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support