Zespół Przychodni Specjalistycznych SP ZOZ w Tarnowie.

BADANIE OCT

OCT (Optyczna Koherentna Tomografia ) jest nieinwazyjnym, nie wymagającym specjalnego przygotowania badaniem oka. Wykorzystywane jest we wczesnej diagnostyce schorzeń takich jak jaskra, zwyrodnienie plamki (AMD), otwór w plamce, obrzęk plamki, zmiany cukrzycowe w siatkówce oka oraz nowotwory oka.

W Zespole Przychodni Specjalistycznych wykonywana jest przy użyciu nowoczesnego, w pełni zautomatyzowanego aparatu 3D OCT-1 Maestro firmy TOPCON, który umożliwia kompleksową diagnostykę oka. Aparat pozwala na wykonanie przekrojów OCT ilustrujących strukturę ciała szklistego i siatkówki oraz wykrycie zmian związanych z jaskrą.

Rozszerzeniem diagnostyki OCT są zdjęcia dna oka, kolorowe i bezczerwienne, które pozwalają na zobrazowanie struktury oka i ujawniają wszelkie zmiany patologiczne.

Aparat pozwala też na w pełni zautomatyzowaną topografię tarczy nerwu wzrokowego, porównanie grubości RNFL z bazą normatywną oraz pełną analizę trendu. Ponadto umożliwia wykonanie analizy zespołu komórek zwojowych i analizę kąta przesączenia.

Po zastosowaniu specjalnej przystawki do przedniej części oka obserwuje się, fotografuje i nagrywa przednią część oka, a wbudowany aparat cyfrowy robi zdjęcia zarówno przedniej części, jak i dna oka. Skanowanie przedniego odcinka oka umożliwia obrazowanie i analizę rogówki przedniego odcinka oka. Oprócz pełnej topografii grubości rogówki można wykonać topografię krzywizny rogówki.

Za dotknięciem palca, urządzenie automatycznie bada prawe i lewe oko jednocześnie wykonując skanowanie OCT i kolorowe zdjęcia dna oka.

Diagnostykę oka, przy użyciu aparatu OCT, każdy zainteresowany wykonać może odpłatnie. W tym celu należy umówić się na wizytę pod nr tel. 14 63 10 285 w godz. 8.00 – 15.30. Badania wykonywane są w środy w godz. 14.45 – 15.30.

Koszt wykonania badania:
OCT – 100 zł
Pachymetria – 40 zł