Coraz więcej młodych ludzi ma depresję! Ta choroba może mieć tragiczne konsekwencje

23 lutego 2018

Co 5. nastolatek cierpi na zaburzenia depresyjne, od 4 do 8 procent dzieci i młodzieży ma depresję kliniczną i potrzebuje pomocy specjalistów -wynika z badań Instytutu Psychiatrii i Neurologii. 23 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją.

Depresja staje się jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych wśród osób młodych.

Profesor Janusz Heitzman, dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, w rozmowie z Polskim Radiem powiedział, że jest wiele czynników, które mają wpływ na powstawanie zaburzeń depresyjnych. Między innymi są to: rosnące tempo życia, rozluźnienie więzi rodzinnych, brak czasu dla dzieci i problemy w komunikacji.

Z kolei doktor Artur Wiśniewski z Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dodał, że objawy depresji u nastolatków są niecharakterystyczne i inne niż u dorosłych. –Zamiast depresyjnego nastroju jest raczej rozdrażnienie. Zamiast smutku mamy osobę pyskatą, wybuchową, złoszczącą się z byle powodu – tłumaczy specjalista.

Depresja może mieć tragiczne konsekwencje. Osamotniony młody człowiek wycofuje się z życia, izoluje od rówieśników, rodziców, traci sens życia i zaczyna mówić samobójstwie.

Takich sygnałów nigdy nie można lekceważyć!

W Zespole Przychodni Specjalistycznych osoby z takimi problemami mogą szukać pomocy m.in. w Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci.

Poradnie

Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie
Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
ul. Mostowa 6
33-100 Tarnów

NIP: 8733250820
REGON: 851800010
BDO 000034332

2017 © - Zespół Przychodni Specjalistycznych Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Satis.net.pl

Od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywa. W zakładce RODO znajdziesz pełną informacje na ten temat.

Czytanie treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support