Jak przetrwać sezon na przeziębienia

5 października 2015
kpn.jpg

Lekarz med. Katarzyna Primowicz-Niczyporuk, specjalista chorób wewnętrznych, alergologii prezentuje szereg porad na okres jesienno zimowy:

Jestem wielką zwolenniczką profilaktyki w postaci szczepień przeciw grypie. Szczególnie zachęcam do tego osoby starsze, po 60. roku życia, które mają różne inne schorzenia, jak płuc czy układu krążenia. Dzięki szczepieniom grypa przebiega krócej i łagodniej z mniejszą liczbą powikłań. Warto też hartować organizm poprzez długie, przynajmniej godzinne spacery, spożywanie ciepłej herbaty z miodem i cytryną oraz preparaty zawierające witaminę C i rutynę.

Jednym z częściej stosowanych sposobów na przeziębienie jest spożywanie czosnku. Dodam, że jestem orędowniczką „wyleżenia” choroby. Znajdźmy czas na dojście do siebie i nie zarażajmy innych, na przykład współpracowników.

Czego unikać? Przede wszystkim w okresie grypowym warto omijać miejsca, w których gromadzą się ludzie w większych skupiskach. Im więcej osób, tym większe ryzyko infekcji. Zwróćmy uwagę na pogodę. W ostatnich tygodniach nie brakowało gorących dni, ale za to wieczory i noce były już chłodne, co znalazło przełożenie w pierwszych pacjentach. Zapewne w październiku i listopadzie liczba zachorowań wzrośnie.

Gdy już dopadnie nas przeziębienie, wtedy należy pić dużo płynów i spożywać preparaty zawierające witaminę C. Warto wspomagać się również środkami obkurczającymi błonę śluzową, oczywiście unikajmy ich długotrwałego stosowania. Jeżeli dolegliwości nie ustępują, a wręcz nasilają się, to jest to moment na konsultację z lekarzem. Kilkudniowa wysoka gorączka, zawroty głowy, coraz bardziej uciążliwy kaszel, zatkane uszy są sygnałem alarmowym – nie ma co zwlekać, czas na wizytę u specjalisty. Odpowiednio zastosowana antybiotykoterapia zapobiega dalszemu rozszerzaniu się infekcji i przyspiesza powrót do zdrowia. Leczymy tak długo, jak potrzeba, czyli na przykład w przypadku górnych dróg oddechowych terapia powinna trwać około 7 dni, aczkolwiek infekcja dolnych dróg oddechowych może wydłużyć leczenie do 14 dni. Nie lekceważmy grypy, gdyż powikłania bywają ciężkie.

Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie
Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
ul. Mostowa 6
33-100 Tarnów

NIP: 8733250820
REGON: 851800010
BDO 000034332

2017 © - Zespół Przychodni Specjalistycznych Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Satis.net.pl

Od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywa. W zakładce RODO znajdziesz pełną informacje na ten temat.

Czytanie treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support