Jak zapobiegać wadom wymowy

26 marca 2015
wady-wymowy-1200x800.png

Najczęstsze wady wymowy, czynniki wpływające na nieprawidłowości związane z mową dziecka, sposoby na zniwelowanie problemu – Anna Kieć, logopeda z Zespołu Specjalistycznych Poradni Dziecięcych przy ZPS porusza w artykule szereg istotnych kwestii. Warto przeczytać zwłaszcza, że przybywa dzieci z wadami wymowy.

– Niestety negatywny wpływ na najmłodszych ma telewizja. W polskim dubbingu mamy wiele nieprawidłowych wzorców, a dzieci uczą się przez naśladownictwo i w efekcie zasłyszane błędy wprowadzają do własnego słownictwa. Oczywiście wady mogą być też spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi – zauważa Anna Kieć. Rosną problemy, ale i świadomość rodziców, którzy coraz szybciej reagują i szukają pomocy u specjalistów. Skąd wiadomo, że dzieje się coś złego?

 

– Istnieją pewne sygnały, jak między innymi brak gaworzenia w szóstym miesiącu życia, czy gestu wskazywania palcem w 9 miesiącu. Wówczas warto sprawdzić czy wszystko jest w porządku, celem uniknięcia późniejszych konsekwencji skutkujących wadami wymowy, a co za tym idzie problemami szkolnymi – dodaje Anna Kieć. Przedszkolakom najczęściej doskwierają: seplenienie międzyzębowe, kappacyzm, gammacyzm oraz reranie.

 

– Rodzic może wspomagać rozwój dziecka już od najmłodszych lat- przede wszystkim poprzez zabawy dźwiękonaśladowcze, czyli naśladowanie zwierzątek w zabawie i zachęcanie tym samym do podjęcia aktywności słownej. Mówiąc do dziecka spowalniamy mowę, nie zmiękczamy sztucznie wypowiadanych słów. Ćwiczenie pamięci słownej następuje natomiast przez powtarzanie i naukę na pamięć prostych wierszyków i rymowanek. Rozwój narządów artykulacyjnych należy wspomagać w czasie tzw. „gimnastyki buzi i języka”- codziennych kilkuminutowych zabaw logopedycznych, które pomogą w prawidłowym napięciu mięśni języka, warg, podniebienia miękkiego oraz ruchomości żuchwy. Dodatkowo ćwiczy się aparat oddechowy, gdyż bez jego poprawnego funkcjonowania niezaburzona mowa jest niemożliwa. Najważniejsze, żeby zachować atrakcyjną formę dla dziecka i odpowiednio je zmotywować – radzi Anna Kieć.

Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie
Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
ul. Mostowa 6
33-100 Tarnów

NIP: 8733250820
REGON: 851800010
BDO 000034332

2017 © - Zespół Przychodni Specjalistycznych Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Satis.net.pl

Od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywa. W zakładce RODO znajdziesz pełną informacje na ten temat.

Czytanie treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support