Zespół Przychodni Specjalistycznych SP ZOZ w Tarnowie.

KAPILAROSKOPIA

W Zespole Przychodni Specjalistycznych sp. z o.o. od grudnia wykonać można będzie Kapilaroskopię. Badanie to wykonywać będzie lek. med. Andrzej Majda, udzielający świadczeń między innymi w   Szpitalu Zakonu Bonifratrów Św. Jana Grandego w Krakowie.

Rejestracji na kapilaroskopię dokonać można osobiście w Rejestracji Przychodni Dermatologicznej przy ul. Marii Skłodowskiej – Curie 1 (II piętro) lub telefonicznie pod nr 14 63 10 274 w godz. 6.30 – 20.30.

Czym jest kapilaroskopia?

To nieinwazyjna metoda diagnostyczna, polegająca na ocenie krążenia krwi w bardzo małych naczyniach w obrębie skóry i błon śluzowych. Polega na oglądaniu pod mikroskopem naczyń włosowatych, po uprzednim nawilżeniu badanego miejsca płynem.

Wykorzystanie kapilaroskopii
Kapilaroskopia ma podstawowe znaczenie diagnostyczne w chorobach tkanki łacznej (kolagenozy: twardzina układowa, choroba i zespół Reynauda). Ponadto badanie jest często wykorzystywane przez chirurgów naczyniowych w diagnostyce zaburzeń przepływu włośniczkowego w przebiegu mikroangiopatii cukrzycowej, chorobach naczynioskurczowych, przewlekłej niewydolności żylnej, obrzękach limfatycznych i miażdżycy oraz w niedokrwieniu kończyn dolnych pochodzenia tętniczego. Wskazaniem do kapilaroskopii jest ocena kapilar w trądziku różowatym, zapalaniu łojotokowym skóry, łuszczycy, jak również w nadciśnieniu tętniczym, otyłości, odmrożeniach i zaburzeniach neurologicznych.

Przygotowanie do badania:

– w ciągu tygodnia poprzedzającego badanie nie należy usuwać „skórek” ani wykonywać manicure (paznokcie w dniu badania nie mogą być pomalowane, tipsy są niedopuszczalne)
– jeżeli stan badanego na to pozwala, na dzień przed badaniem zaleca się odstawić leki rozszerzające naczynia krwionośne
– w ciągu 6 godzin poprzedzających badanie nie należy pić kawy oraz spożywać pokarmów i napojów zawierających kofeinę, pić mocnej herbaty, alkoholu, palić papierosów
– wskazane jest przybycie około 20 minut przed badaniem (szczególnie w okresie jesienno – zimowym) celem adaptacji do różnicy temperatur