KAPILAROSKOPIA

2 grudnia 2013
kapilaroskopia-1200x800.png

W Zespole Przychodni Specjalistycznych sp. z o.o. od grudnia wykonać można będzie Kapilaroskopię. Badanie to wykonywać będzie lek. med. Andrzej Majda, udzielający świadczeń między innymi w   Szpitalu Zakonu Bonifratrów Św. Jana Grandego w Krakowie.

Rejestracji na kapilaroskopię dokonać można osobiście w Rejestracji Przychodni Dermatologicznej przy ul. Marii Skłodowskiej – Curie 1 (II piętro) lub telefonicznie pod nr 14 63 10 274 w godz. 6.30 – 20.30.

Czym jest kapilaroskopia?

To nieinwazyjna metoda diagnostyczna, polegająca na ocenie krążenia krwi w bardzo małych naczyniach w obrębie skóry i błon śluzowych. Polega na oglądaniu pod mikroskopem naczyń włosowatych, po uprzednim nawilżeniu badanego miejsca płynem.

Wykorzystanie kapilaroskopii
Kapilaroskopia ma podstawowe znaczenie diagnostyczne w chorobach tkanki łacznej (kolagenozy: twardzina układowa, choroba i zespół Reynauda). Ponadto badanie jest często wykorzystywane przez chirurgów naczyniowych w diagnostyce zaburzeń przepływu włośniczkowego w przebiegu mikroangiopatii cukrzycowej, chorobach naczynioskurczowych, przewlekłej niewydolności żylnej, obrzękach limfatycznych i miażdżycy oraz w niedokrwieniu kończyn dolnych pochodzenia tętniczego. Wskazaniem do kapilaroskopii jest ocena kapilar w trądziku różowatym, zapalaniu łojotokowym skóry, łuszczycy, jak również w nadciśnieniu tętniczym, otyłości, odmrożeniach i zaburzeniach neurologicznych.

Przygotowanie do badania:

– w ciągu tygodnia poprzedzającego badanie nie należy usuwać „skórek” ani wykonywać manicure (paznokcie w dniu badania nie mogą być pomalowane, tipsy są niedopuszczalne)
– jeżeli stan badanego na to pozwala, na dzień przed badaniem zaleca się odstawić leki rozszerzające naczynia krwionośne
– w ciągu 6 godzin poprzedzających badanie nie należy pić kawy oraz spożywać pokarmów i napojów zawierających kofeinę, pić mocnej herbaty, alkoholu, palić papierosów
– wskazane jest przybycie około 20 minut przed badaniem (szczególnie w okresie jesienno – zimowym) celem adaptacji do różnicy temperatur

Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie
Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
ul. Mostowa 6
33-100 Tarnów

NIP: 8733250820
REGON: 851800010

Wykonanie: Satis.net.pl . 2017. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako “RODO”, lub “Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywa. W zakładce RODO znajdziesz pełną informacje na ten temat.

Czytanie treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support