Kicham na alergie! Akcja badań alergicznych dla dzieci i dorosłych

9 maja 2017
plakat-alergie-Tarnów-1200x1699.jpg

Od 10 maja w punktach pobrań Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie oraz Mościckiego Centrum Medycznego można wykonać badania alergiczne z krwi (o profilu pediatrycznym, wziewnym bądź pokarmowym) w promocyjnej cenie 99 złotych. Akcja firmy Euroimmun jest skierowana do mieszkańców Tarnowa i okolic. Niższe ceny obowiązują do 31 maja lub do wyczerpania zapasów z uwagi na ograniczoną ilość badań.

Choroba cywilizacyjna

– Około 1/3 ludności krajów wysoko rozwiniętych cierpi na rożne postaci chorób alergicznych: astmę oskrzelową, alergiczny nieżyt nosa, spojówek, atopowe zapalenie skóry, wyprysk kontaktowy, alergię pokarmową, alergię na jad owadów błonkoskrzydłych czy alergię na leki. W Polsce sytuacja wygląda podobnie – podkreśla lek. med. Dorota Sak-Rusek, specjalista alergologii i pediatrii z Poradni Alergologicznej Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie.

Nic więc dziwnego, że choroby alergiczne w ostatnim półwieczu okrzyknięto mianem chorób cywilizacyjnych. Uważa się, że niewątpliwy wpływ na ich rozwój oprócz uwarunkowań genetycznych ma postępujące uprzemysłowienie i rozszerzająca się urbanizacja. Przewlekły charakter alergii konsekwencje nie tylko zdrowotne, ale i społeczne czy ekonomiczne.

Alergie – jak rozpoznać

W rozpoznawaniu chorób alergicznych ogromne znaczenie ma zebrany wywiad lekarski – występowanie powtarzalnych objawów w zależności od pory roku w przypadku alergicznego nieżytu nosa i alergicznego zapalenia spojówek.

– Luty to okres pylenia leszczyny i olchy. W kwietniu w największym stężeniu występuje pyłek brzozy, a do połowy maja trwa pylenie innych drzew liściastych. W czerwcu i lipcu trwa okres pylenia traw, natomiast w sierpniu i wrześniu dominują pyłki bylicy. Całoroczne objawy alergii mogą natomiast wywoływać zarodniki grzybów pleśniowych, z nasileniem w okresie jesiennym, a także alergeny wewnątrzdomowe, jak roztocze kurzu domowego, karaluchy, zwierzęta domowe – wylicza lek. med. Dorota Sak-Rusek.

W przypadku alergii pokarmowej duże znaczenie ma czas wystąpienia i powtarzalność objawów, jak: wysypka w postaci bąbli pokrzywkowych, wymioty, biegunka, napad kichania, kaszel, po spożyciu określonego pokarmu.

Alergie – jak leczyć

Leczenie chorób alergicznych obejmuje unikanie ekspozycji na alergeny, czyli np. wyjazd nad morze w okresie pylenia traw, unikanie uczulającego pokarmu; postępowanie farmakologiczne oraz immunoterapię swoistą- SIT.

– SIT może wpłynąć na naturalny przebieg choroby, to znaczy przywrócić zaburzone mechanizmy tolerancji alergenów, zapobiegać rozwojowi innych chorób alergicznych, poprawić jakość życia, chorych, zmniejszyć zużycie leków. Istnieją rożne formy immunoterapii swoistej. Najbardziej popularna w Polsce jest immunoterapia podskórna prowadzona w gabinetach alergologicznych oraz immunoterapia podjęzykowa kontynuowana w warunkach domowych pod nadzorem alergologa – tłumaczy lek. med. Dorota Sak-Rusek.

Punkty pobrań akcji „Kicham na alergie!”:

1. Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie:

– ul. M. Skłodowskiej-Curie 1: parter, gabinet 02 w godz. 7-10

– ul. M. Skłodowskiej-Curie 1: III piętro w godz. 6.30-17

– ul. Mostowa 6, budynek C: gabinet 67 w godz. 7-11

  1. Mościckie Centrum Medyczne

– ul. Kwiatkowskiego 15 w Tarnowie, II piętro w godz. 7.15-9.30.

Szczegółowe informacje pod nr tel.: 14 63 10 217

Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie
Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
ul. Mostowa 6
33-100 Tarnów

NIP: 8733250820
REGON: 851800010
BDO 000034332

KRS: 0000450920, Sąd Rejonowy dla Krakowa – Śródmieścia w Krakowie
XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy: 22 102 000 zł (w całości opłacony)

2017 © - Zespół Przychodni Specjalistycznych Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Satis.net.pl

Czytanie treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support