Dział Diagnostyki Medycznej
ul. Marii Skłodowskiej – Curie 1 (III piętro)
33-100 Tarnów
tel. (14) 63 10 263
Kierownik – mgr Beata Holik – Januś
PROGRAM BADAŃ PRZESIEWOWYCH RAKA JELITA GRUBEGO
Profilaktyczna kolonoskopia to szansa na wczesne wykrycie zmian, które mogą przekształcić się w nowotwór jelita grubego.
Żeby skorzystać z badań wystarczy się do nas zgłosić.
Rejestracja na badania odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 07:00-17:30 osobiście lub telefonicznie pod nr tel. 14 63 10 263
Kwalifikacja odbywa się na podstawie wypełnionej ankiety. Ankieta – do pobrania
INFORMACJA DLA PACJENTA WYKONUJĄCEGO BADANIE KOLONOSKOPII w ramach Programu Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego – do pobrania
Do badań profilaktycznej kolonoskopii kwalifikują się osoby: bez objawów klinicznych sugerujących nowotwór jelita grubego, które nie miały wykonanej kolonoskopii w przeciągu ostatnich 10 lat, oraz spełniają kryterium wiekowe:
Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w naszym kraju. Co roku jest on diagnozowany u ok. 18 tys. Polaków. Najczęściej choroba rozwija się ze zmian łagodnych – tak zwanych polipów. Może to trwać nawet kilkanaście lat. Profilaktyczna kolonoskopia to szansa na wykrycie niepokojących zmian, kiedy nie dają one jeszcze niepokojących objawów i o ile to możliwe – ich usunięcie.
Opis wykonywanych przez Pracownie badań:
Gastroskopia jest badaniem endoskopowym górnego odcinka przewodu pokarmowego. Gastroskopię wykonuje się po miejscowym znieczuleniu gardła, jest więc niebolesne. Podczas badania lekarz wprowadza przez jamę ustną pacjenta giętki wziernik (gastroskop), który przesuwa przez kolejne odcinki przewodu pokarmowego – przełyk, żołądek i dwunastnicę.
Badanie to pozwala na dokładne obejrzenie wnętrza tych narządów, zaobserwowanie i sfotografowanie zmian chorobowych oraz na pobieranie wycinków ze zmian patologicznych w celu zbadania ich pod mikroskopem oraz w celu wykonania testu urazowego pozwalającego wykryć obecność bakterii Helicobacter pylori.
INFORMACJA DLA PACJENTA WYKONUJĄCEGO BADANIE GASTROSKOPII – do pobrania
Kolonoskopia jest badaniem, polegającym na oglądaniu wnętrza jelita grubego i niekiedy końcowego odcinka jelita cienkiego za pomocą elastycznego endoskopu wprowadzanego przez odbyt. Metoda ta pozwala równie ż na pobieranie próbek tkanki celem wykonania dodatkowych badań (np. badanie histopatologiczne).
Podstawowymi wskazaniami do kolonoskopii są:
– bóle brzucha, wzdęcia, utrzymujące się lub nawracające mimo leczenia,
– zmiana rytmu wypróżnień (biegunki, zaparcia),
– obecność krwi lub śluzu w stolcu,
– podejrzenie krwawienia do przewodu pokarmowego
– dodatni wynik badania na krew utajoną w stolcu,
– nieuzasadniony spadek masy ciała,
– diagnostyka niedokrwistości (anemii),
– podejrzenie chorób zapalnych jelit,
– jako badanie kontrolne u osób po zabiegach operacyjnych na jelicie grubym,
– kontrola po przebytym krwawieniu do przewodu pokarmowego
INFORMACJA DLA PACJENTA WYKONUJĄCEGO BADANIE KOLONOSKOPII – do pobrania