Zespół Przychodni Specjalistycznych SP ZOZ w Tarnowie.

Precyzyjne badania pracy mózgu

Badanie EEGWiększa precyzja i w konsekwencji dokładniejsza diagnoza – to główne walory nowego aparatu EEG zakupionego przez Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie. Za pomocą aparatu, którego wartość to 73 tys. zł, wykonywanych jest miesięcznie przeciętnie 200 badań dla pacjentów z kilku powiatów. – Nasza pracownia należy do najbardziej obleganych w regionie – podkreśla Artur Asztabski, prezes ZPS w Tarnowie.

W całym regionie tego typu aparaty służące do diagnostyki pracy mózgu posiadają nieliczni np. tarnowskie szpitale, a w przychodniach w Dąbrowie Tarnowskiej, Brzesku czy Tuchowie należą one do rzadkości. W efekcie pracowania EEG w ZPS w Tarnowie obsługuje pacjentów z całego regionu, obejmującego m.in. Dąbrowę Tarnowską, Brzesko czy Tuchów. Przeciętnie miesięcznie wykonuje się za jego pomocą około 200 badań zarówno dzieci jak i dorosłych. Służą one do diagnostyki czynności biometrycznej mózgu i są stosowane głównie w diagnostyce i monitorowaniu leczenia padaczki. Ponadto EEG wykonywane jest przy bólach głowy oraz po urazach głowy. – Badanie trwa mniej więcej pół godziny, w niektórych wypadkach wykonywane jest we śnie i trwa wówczas około godziny. W jego trakcie pacjent musi być zrelaksowany, spokojny – tłumaczy starsza pielęgniarka Ewa Kowalczyk dodając, że to dopiero pierwszy etap. Później zapis wykonany przez aparat EEG jest szczegółowo analizowany i opisywany przez lekarzy neurologów, posiadających wymagane kwalifikacje. – Mamy czterech lekarzy dysponujących odpowiednimi uprawieniami. Ich praca to podstawa dalszego leczenia – podkreśla prezes Asztabski.

Aparat EEG

Ze względu na specyfikę badania i jego długość konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Obok badań w ramach świadczeń finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i wykonywanych na podstawie skierowania głównie od neurologa lub psychiatry, przychodnia wykonuje także badania odpłatne.